IlekroÄ myĹlÄ o Warszawie, przypominam sobie sĹowa piosenki BronisĹawa Broka i Jerzego Wasowskiego âWarszawa da siÄ lubiÄâ. Czy da siÄ lubiÄ? Ano da!
RóşnorodnoĹÄ miasta i jego bogata oferta sprawiajÄ , Ĺźe kaĹźdy znajdzie tu coĹ dla siebie. Zabytkowe paĹace i koĹcioĹy sÄ siadujÄ z nowoczesnÄ architekturÄ , a zaciszne kawiarenki konkurujÄ z rozbrzmiewajÄ cymi muzykÄ modnymi klubami. Bez wzglÄdu na cel wizyty, Warszawa pozostawi na Tobie niezapomniane wraĹźenie.
WiÄkszoĹÄ interesujÄ cych miejsc w Warszawie znajduje siÄ w jej centrum. Najatrakcyjniejsze zabytki skupione sÄ wzdĹuĹź Traktu KrĂłlewskiego. Jest to ciÄ g ulic ĹÄ czÄ cych Stare Miasto i Zamek KrĂłlewski z Ĺazienkami i poĹoĹźonym na obrzeĹźach miasta paĹacem krĂłla Jana III Sobieskiego w Wilanowie.
Stare Miasto to miejsce, ktĂłre jako pierwsze poleciĹabym na dĹugi spacer po Warszawie. Rynek ze wszystkich stron jest otoczony kamienicami odbudowanymi po II Wojnie Ĺwiatowej z wielkim pietyzmem. Tu, zwĹaszcza na ulicy DĹugiej i Jezuickiej, znajdujÄ siÄ liczne restauracje i kawiarnie, a w samym centrum Rynku, wita nas oczywiĹcie symbol stolicy â Syrenka. Inne waĹźne zabytki w tym regionie to Zamek KrĂłlewski z kolumnÄ Zygmunta, katedra, czy inne liczne koĹcioĹy.
Poza zabytkami i innymi starymi budynkami, warto takĹźe przyjrzeÄ siÄ bliĹźej nowoczesnej architekturze. Po 1989 roku, stolica przeĹźyĹa prawdziwy boom budowlany, wzniesiono wiele biurowcĂłw, a takĹźe innych obiektĂłw uĹźytecznoĹci publicznej. DoskonaĹymi przykĹadami mogÄ byÄ: Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego (dzieĹo Marka BudzyĹskiego i Zbigniewa Badowskiego z lat 1996-99), Most ĹwiÄtokrzyski (otwarty w 2000 roku, ĹÄ czy PragÄ z centrum na wysokoĹci ulicy Tamka), Holland Park (biurowiec zaprojektowany przez holenderskich architektĂłw), Warsaw Trade Tower (najwyĹźszy biurowiec Warszawy, 210 m wysokoĹci, ma wewnÄ trz piÄkne patio).
BÄdÄ c turystkÄ w Warszawie czuĹam siÄ znakomicie - nie musiaĹam studiowaÄ mapy, bo drogowskazy wskazywaĹy miejsca godne obejrzenia, czÄsto z dokĹadnÄ informacjÄ , a nawet podaniem odlegĹoĹci.
MT





