Lato - stawy
Nowy Rok 2016
Nordic - Działkowa
Dzień Pracownika Socjalnego
Wycieczka do Wrocławia
Na polanie
Nordic listopadowy
Rajd rowerowy
Podsumowanie projektu
Rajd do ZOO

Sport

Wierzenicki bieg

dwcho włącz . Opublikowano w Sport

     W sobotę 18 maja br w Wierzenicy odbył się II Bieg im. hr. Augusta Cieszkowskiego - Projekt "Biegaj i zwiedzaj!" Celem imprezy była m.in. popularyzacja biegania i marszu NW jako form czynnego i rodzinnego wypoczynku oraz promocja walorów turystycznych i historycznych Wierzenicy i gminy Swarzędz.

     W imprezie wzięło udział 145 osób (tyle było na liście startowej) w tym 22 kijkarzy. Biuro zawodów mieściło się przy parafii kościoła pw. św. Mikołaja w Wierzenicy, a start i meta przy Starej Karczmie. Pięciokilometrowa trasa wiodła w pobliżu Dworku Cieszkowskiego, Alejami Poetów i Filozofów. W większości były to ścieżki leśne, wąskie, mokre jeszcze od nocnego deszczu, z liśćmi, gałęziami, śladami po dzikach. Wymagały szczególnej uwagi uczestników. Biegacze szybko pokonali swój dystans. Na trasie oczywiście nie było kamer, sędziów, instruktorów, śledzących przestrzeganie regulaminu, co wykorzystali niektórzy zawodnicy marszu, podbiegając z kijkami pod pachą.  Nie lubimy tego, bo albo bieg, albo marsz. Ale niektórzy tak mają. Może daje im to jakąś satysfakcję? Ale jaką?

    Na mecie czekały na nas medale i poczęstunek: woda i pyszny placek z rabarbarem. Ale... woda była, placka zabrakło, a tak pachniał przed startem! No cóż, i tak bywa.

    Biegowi towarzyszył piknik rodzinny, a dzieci mogły wziąć udział w specjalnie dla nich zorganizowanym biegu, oczywiście z opiekunami i na krótkim dystansie.

    Po zakończeniu imprezy zwiedziliśmy kościół wierzenicki i otwartą w tym dniu kryptę Cieszkowskich, a wszelkich informacji udzielała p. Ewą Buczyńska. Obejrzeliśmy też kilka kapliczek Drogi Krzyżowej z Wierzenicy (spod samego kościoła) do  Kicina.

Danuta Wereszczyńska-Choryńska

Wierzenica2019 1 Wierzenica2019 2 Wierzenica2019 3 Wierzenica2019 4 Wierzenica2019 5 Wierzenica2019 6

Marsz nad Maltą

dwcho włącz . Opublikowano w Sport

     W niedzielę (7.04) spotkaliśmy się nad Maltą, by wziąć udział w imprezie organizowanej przez Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, mającej na celu uświetnienie obchodów jubileuszu 100 lat AZS-u Poznań. Była to 9. edycja biegu o Puchar JM Rektora Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu Ekonomiczna Piątka Bieg 100-lecia AZS Poznań. Do udziału w sportowych obchodach zaproszono wszystkich chętnych. Bieg poprzedził Ekonomiczny Marsz na piątkę, w którym udział wzięli także swarzędzcy seniorzy. Impreza była dobrze zorganizowana, atmosfera sympatyczna, pogoda wspaniała.

Danuta Wereszczyńska-Choryńska

ekonomiczna piątka2019 1 ekonomiczna piątka2019 3 ekonomiczna piątka2019 2 ekonomiczna piątka2019 4 ekonomiczna piątka2019 5

Swarzedzcy seniorzy w Botaniku

dwcho włącz . Opublikowano w Sport

     Sobota 6.04.2019 - wiosenna edycja Botanicznej Piątki. Pięć km ścieżkami Botaniku w Poznaniu. 10.00 start kijkarzy (67 osób) potem 3 fale biegaczy, razem przebiegło ich 347. Uczestnicy z całej Polski. Pogoda dopisała, chociaż biegnącym niezbyt sprzyjał wzmagający się wiatr. Ale sezon rozpoczęty. Swarzędzcy seniorzy, jak zawsze stawili się na starcie. Nasze miasto reprezentowali też młodsi zawodnicy, przede wszystkim biegacze. Po imprezie, tradycyjnie dobra kawa, chwila odpoczynku i wiosenny spacer znanymi ścieżkami pięknego ogrodu.

Danuta Wereszczyńska-Choryńska

botaniczna wiosna2019 1 botaniczna wiosna2019 2 botaniczna wiosna2019 3 botaniczna wiosna2019 4 botaniczna wiosna2019 5

Igrzyska Seniorów w Zbąszyniu

W.R włącz . Opublikowano w Sport

05.02.2019. w hali sportowej „Zbąszynianka”, odbyły się „I Igrzyska Sportowe Seniorów”  zorganizowane przez Dzienny Dom „Senior-Wigor”, Urząd Miejski i Zbąszyńskie Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji.  W zawodach brało udział 10 drużyn, które reprezentowały Dzienne Domy „Senior-Wigor” z różnych miejscowości,  min. z Witnicy, Skwierzyny, Opalenicy, Zbąszynia i oczywiście ze Swarzędza.  Seniorzy rywalizowali ze sobą w 6-ciu konkurencjach.

 

Zawodnicy ze Swarzędza godnie reprezentowali swoją placówkę, zarówno w grach intelektualnych (m.in. układanie puzzli czy warcaby), jak i konkurencjach zręcznościowych np. wykonywanie ósemek między palikami z piłeczką do ping –ponga, umieszczoną na talerzu. W ostatnim zadaniu pn: „Senior na wakacjach” wybrana osoba z drużyny była ubierana na czas przez pozostałych uczestników. Zawodniczka Dziennego Domu „Senior – WIGOR” ze Swarzędza wypadła zdaniem obserwatorów najlepiej. Na koniec Jury turnieju nagrodziło wszystkie drużyny medalami i pucharem.

 

Zaangażowanie wszystkich uczestników, włącznie z opiekunami - trenerami pokazało, że chęć rywalizacji i zwycięstwa towarzyszy  ludziom przez całe życie, także osobom starszym. Ta wspaniała  impreza potwierdziła dobroczynny wpływ sportu na zdrowie psycho-fizyczne człowieka w każdym wieku.

 

Rafał Wójtowicz

Dzienny Dom „Senior-Wigor” w Swarzędzu

 

P1090004 P1090001 P1080990 P1080965 P1080954

 

Ostatni dzień stycznia

dwcho włącz . Opublikowano w Sport

     Ostatni dzień stycznia zachęcał do spaceru. Poszłyśmy, oczywiście z kijkami, nad jezioro. Błękitne niebo, resztki śniegu, bazie na drzewach, wędrujący łabędź, wycięte w grubej tafli lodu serce, dziwnie skręcony konar drzewa, słońce ogrzewające i rozświetlające krajobraz... Tu o każdej porze roku jest pięknie...

Danuta Wereszczyńska-Choryńska

ostatni 1 ostatni 2 ostatni 3 ostatni 4 ostatni 5 ostatni 7 ostatni 8 ostatni 6

VIII Bieg "AGROBEX Zalasewska Piątka Swarzędz"

dwcho włącz . Opublikowano w Sport

     W niedzielne przedpołudnie 25.11.2018 r. odbył się w Zalasewie VIII Bieg "AGROBEX Zalasewska Piątka Swarzędz" pod patronatem m.in. burmistrza MiG Swarzędz Mariana Szkudlarka. Wśród organizatorów imprezy (projekt "Biegaj i zwiedzaj!"), a właściwie cyklu Agrobex Cykl Biegów 5/5 należy wymienić firmę Agrobex,  a prowadził ją jak zawsze Przemysław Walewski - znany maratończyk, dziennikarz prasowy i telewizyjny. Cel, który wyznaczyli tym cyklicznym biegom to przede wszystkim popularyzacja biegania i marszu nordic walking jako form czynnego i rodzinnego wypoczynku, propagowanie zdrowego stylu życia i zasad poszanowania środowiska naturalnego, promocja walorów turystycznych miasta i gminy Swarzędz.

     W Swarzędzu odbył się ostatni z cyklu biegów 5/5 w 2018 r. (tu odbył się też bieg VII w marcu tego roku). Start i metę Biegu i Marszu NW - usytuowano przy SP nr 2 w Zalasewie (ul. Heweliusza 26), gdzie też mieściło się biuro zawodów. Na liście startowej znalazło się 251 osób (z różnych miejscowości i w różnym wieku. Bieg ukończyło 188 biegaczy i 23 kijkarzy (może niektórych wystraszyła mgła poranna ?). Trasa wiodła przede wszystkim ścieżkami leśnymi, na których było mnóstwo korzeni, wiele przykrytych mokrymi liśćmi, więc o wywrotkę było łatwo. Dlatego też uczestnicy musieli szczególnie uważać. Za to pogoda dopisała, nie padało, w lesie było ciepło, wiatr niewielki. Na mecie czekały medale, napoje i smaczne babeczki. Imprezę zakończyło podsumowanie całego cyklu 5/5, nagrodzenie najlepszych i najwytrwalszych, którym medale wręczył burmistrz Swarzędza.

Danuta Wereszczyńska-Choryńska

zalasewo2018 5 1 zalasewo2018 5 2 zalasewo2018 5 3 zalasewo2018 5 4 zalasewo2018 5 5

Botaniczna Piątka 2018 - edycja jesienna

dwcho włącz . Opublikowano w Sport

     W sobotę, 27 października, swarzędzanie wzięli udział w jesiennej edycji Botanicznej Piątki w Poznaniu. Jak zawsze byli wśród nich także seniorzy. W imprezie tej biorą udział biegacze i kijkarze. Tych pierwszych jest zdecydowanie więcej.

     W tegorocznej jesiennej edycji wystartowało 313 biegaczy i 72 kijkarzy (45 pań i 27 panów). Biegacze startowali w trzech falach. Trasa - jak zawsze - wiodła alejkami botaniku - 5 km (3 okrążenia) dla wszystkich uczestników, a sędziowie​​ kontrolowali prawidłowy​ przebieg rywalizacji.  Znaliśmy już te ścieżki. Szliśmy tędy wiosną, w czasie nocnej edycji w lipcu i letniej w sierpniu. Krajobraz każdorazowo był inny, pogoda także. Wspominaliśmy, jak to w lipcu chłodzono nas prysznicem, a w upalnym sierpniu na starcie spotkała nas mokra niespodzianka: niewielki i ciepły deszczyk. Sobotni październikowy dzień w niczym nie przypominał poprzednich: było chłodno, niebo zachmurzone, drzewa jeszcze kolorowe, choć już mnóstwo opadłych liści, wiatr się wzmagał, utrudniając zawodnikom pokonanie trasy. Na mecie czekały medale, gorąca herbata i świeże drożdżówki. Było, mimo późnojesiennej aury, coraz mocniejszego wiatru, przeganiającego deszczowe chmury - sympatycznie i wesoło, a na zakończenie, jak zawsze, dobra kawka w kawiarni botanicznej.

     Edycja jesienna to ostatni etap tegorocznej Botanicznej Piątki, do której po raz pierwszy włączono edycję nocną. 6 listopada w Nowym Pawilonie na​​ terenie Ogrodu​ ​ Botanicznego odbędzie się gala​ ​ podsumowująca​ cały cykl. Zostaną przyznane​ nagrody w klasyfikacji​​ generalnej, zapoznamy się z kalendarzem Piątkowych Botanicznych imprez na następny rok, powspominamy i do zobaczenia wiosną już 2019 roku. No właśnie: jak ten czas leci…

Danuta Wereszczyńska-Choryńska

botanicz jesień2018 1 botanicz jesień2018 2 botanicz jesień2018 3 botanicz jesień2018 4 botanicz jesień2018 5 botanicz jesień2018 6

6. Jesienny Rajd Rowerowy

dwcho włącz . Opublikowano w Sport

     W sobotnie popołudnie: 22 września br. uczestniczyliśmy w 6. Jesiennym Rajdzie  Rowerowym, na który zaprosili organizatorzy: UMiG i SCSIR. Do wyboru było 5 tras:

  1. RODZINNA 1 - ok. 13 km (dzieci powyżej 10 lat),
  2. RODZINNA 2  - ok. 9 km (także dzieci poniżej 10 roku)
  3. ŁĄKOWA (Kobylnica) -  ok.11 km (dzieci powyżej 10 lat)
  4. MIEJSKA (Rynek)  - ok. 15 km (dzieci powyżej 10 lat)
  5. LEŚNA (Bogucin) - ok. 15 km.

     Meta rajdu, jak zawsze, Scena nad Jeziorem Swarzędzkim (czynna w godz. 16.00-18.00). Tu na wszystkich uczestników czekał gorący posiłek i woda. Każdy mógł wziąć udział w konkursach z nagrodami. Główną nagrodą był rower ufundowany przez UMG i Swarzędzkie Centrum Sportu i Rekreacji. Dla młodszych uczestników (dzieci do 16 roku życia) przewidziano konkurs plastyczny „Mój Rajd Rowerowy”.  Były występy dzieci i młodzieży, grała Swarzędzka Orkiestra Dęta.
     Meta 6.Jesiennego Rajdu była również metą Maratonu Rowerowego z okazji 380-lecia lokacji Swarzędza, przywitaliśmy rowerzystów, którzy tu właśnie zakończyli swój rajd na 380 kilometrze.

     Impreza, mimo niezbyt sprzyjającej aury (nagłe ochłodzenie), udała się, chociaż niektórzy przestraszyli się zimna.

      Danuta Wereszczyńska-Choryńska

6rajdjesienn2018 1 6rajdjesienny2018 2 6rajdjesienny2018 3 6rajdjesienny2018 4 6rajdjesienny2018 5

Botaniczna Piątka 2018 letnia edycja

dwcho włącz . Opublikowano w Sport

    11 sierpnia, w sobotę, swarzędzcy seniorzy wzięli udział w kolejnej, tym razem letniej, edycji Botanicznej Piątki w Poznaniu. Impreza ta popularyzuje bieganie i nordic walking jako  elementy zdrowego trybu życia oraz zachęca do zapoznania się z pięknym Ogrodem Botanicznym UAM.

     W letniej  edycji udział wzięły 444 osób: 391 biegaczy, którzy startowali w trzech falach  i 53 kijkarzy. Nasz kolega zdobył pierwsze miejsce,  koleżanki drugie i trzecie, oczywiście w swojej kategorii wiekowej

     A jak było ? Po upalnych dniach powitał nas chłodny i rześki sobotni poranek, z chmurami przewijającymi  się po błękitnym niebie. W Botaniku przebiegli  już zawodnicy pierwszej i drugiej fali (zawody zaczęły się o godzinie 11.00), kończyli swój bieg ci z trzeciej , a już przygotowywali się wędrujący z kijkami. Biegaczom się udało, a kijkarzy spotkała niespodzianka - mokra! Na samym starcie powitał ich deszcz. Niewielki i ciepły, ale zmoczył idących oraz ogrodowe ścieżki, które rozgrzane słońcem - parowały. Trasa, jak zawsze, 5 km : 3 okrążenia (dla wszystkich startujących) wiodąca obrzeżami ogrodu, który wyglądał pięknie: różne zapachy, barwy, odcienie zieleni, fontanny, stawek ...  spacerowicze zachwycający się przyrodą... Tu nawet w upalny dzień można znaleźć schronienie przed ostrym słońcem..

Danuta Wereszczyńska-Choryńska

botaniczna lato2018 1 botaniczna lato2018 2 botaniczna lato2018 3 botaniczna lato2018 4 botaniczna lato2018 5

Dzień rozgrywek w Centrum Aktywności Seniora

dwcho włącz . Opublikowano w Sport

     Dzisiaj w klubie jest nas więcej. W salce przy stołach siedzą goście z Dziennego Domu Senior Wigor. Niektórzy coś jedzą, piją, rozmawiają. W dużej sali stoi stół do gry w ping-ponga i do gry w football stołowy tzw.”piłkarzyki”. W holu rozstawione są napoje zimne, kawa, herbata. Szybko wypełnia się sala i korytarz. Są powitania, uściski, śmiechy. Słychać miły gwar. Wokół dużej sali też jest już pełno seniorów.

     P. Małgosia zapowiada plan spotkania i czas rozgrywek, p. Dominika i p. Rafał kompletują drużyny. Niektórzy seniorzy rozpoczynają próbne gry w ramach „rozgrzewki”. Przyznam, że ja w „piłkę nożną” gram po raz pierwszy w życiu, a w ping-ponga grałam kilkadziesiąt lat temu. Słychać stukanie piłeczek i głos sędziego p. Andrzeja seniora z DD Senior-Wigor. Przy grach skupiają się kibice i  rozbrzmiewają wymyślone okrzyki zagrzewające do gry obie drużyny. Napięcie i zainteresowanie rośnie. Jak to dobrze jest bawić się beztrosko, być  w gronie swoich rówieśników, którzy wciąż są aktywni.

      W przerwie degustujemy lody ekologiczne oraz szaszłyki warzywno-owocowe, które panie z DD Senior Wigor i Klubów Młodych Duchem przygotowywały. Druga część rozgrywek przebiega sprawnie jedni grają, drudzy odpoczywają. Trenerzy ogłaszają wyniki. Są brawa, podziękowania.  Nieważne są wyniki chociaż dają satysfakcję, ale to, że jesteśmy rozluźnieni, przyjaźni, zadowoleni i uśmiechnięci.

     Po zakończeniu meczy wcale nie chce nam się wracać do domów. Kończymy rozpoczęte w poprzednim dniu prace. Niektórzy grają w gry planszowe. Dobiega końca miły dzień w klubie. Dziękujemy organizatorom i uczestnikom.

Danuta Banaszczyk - KMD Stokrotki

rozgrywki2018 1 rozgrywki2018 2 rozgrywki2018 3 rozgrywki2018 4

Botaniczna Piątka nocą

dwcho włącz . Opublikowano w Sport

     We wtorek, 3 lipca br. w Ogrodzie Botanicznym w Poznaniu odbyła się nocna edycja Botanicznej Piątki. Nordic walking i biegi na 5 km po ścieżkach poznańskiego botaniku. Impreza nietypowa, nie w weekend i na dodatek w nocy. Upalny wieczór, ani odrobiny wiatru, ale słońce już nie grzało. Ogród w całej krasie, różne kolory, odcienie zieleni, świergot mnóstwa ptaków. Kijkarze wystartowali (68 osób) o godz.20.30.  Jak zawsze w Nordic Walking wzięli udział swarzędzcy seniorzy. Było jeszcze jasno, gdy wędrujący skończyli swój marsz. Po nich, już w ciemnościach startowali biegacze, trzy fale - razem 318 zawodników. Wrażenie niesamowite. W ogrodzie pogrążonym w ciemnościach (alejki nie są oświetlone) widać było mnóstwo migających światełek: różne lampki, latarki, czołówki i opaski na rękach, szyjach zawodników. Biegi skończyły się koło północy, potem odbyło jeszcze wręczanie nagród. Fajna impreza i sympatyczna atmosfera, dla jednych rywalizacja i adrenalina, dla innych wspaniała przygoda.

Danuta Wereszczyńska-Choryńska

botaniczna nocna2018 1 botaniczna nocna2018 2 botaniczna nocna2018 3 botaniczna nocna2018 4 botaniczna nocna2018 5 botaniczna nocna2018 6 botaniczna nocna2018 7 botaniczna nocna2018 8

Logo Projektu

Projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej