Lato - stawy
Nowy Rok 2016
Nordic - Działkowa
Dzień Pracownika Socjalnego
Wycieczka do Wrocławia
Na polanie
Nordic listopadowy
Rajd rowerowy
Podsumowanie projektu
Rajd do ZOO

Sport

Dzień rozgrywek w Centrum Aktywności Seniora

dwcho włącz . Opublikowano w Sport

     Dzisiaj w klubie jest nas więcej. W salce przy stołach siedzą goście z Dziennego Domu Senior Wigor. Niektórzy coś jedzą, piją, rozmawiają. W dużej sali stoi stół do gry w ping-ponga i do gry w football stołowy tzw.”piłkarzyki”. W holu rozstawione są napoje zimne, kawa, herbata. Szybko wypełnia się sala i korytarz. Są powitania, uściski, śmiechy. Słychać miły gwar. Wokół dużej sali też jest już pełno seniorów.

     P. Małgosia zapowiada plan spotkania i czas rozgrywek, p. Dominika i p. Rafał kompletują drużyny. Niektórzy seniorzy rozpoczynają próbne gry w ramach „rozgrzewki”. Przyznam, że ja w „piłkę nożną” gram po raz pierwszy w życiu, a w ping-ponga grałam kilkadziesiąt lat temu. Słychać stukanie piłeczek i głos sędziego p. Andrzeja seniora z DD Senior-Wigor. Przy grach skupiają się kibice i  rozbrzmiewają wymyślone okrzyki zagrzewające do gry obie drużyny. Napięcie i zainteresowanie rośnie. Jak to dobrze jest bawić się beztrosko, być  w gronie swoich rówieśników, którzy wciąż są aktywni.

      W przerwie degustujemy lody ekologiczne oraz szaszłyki warzywno-owocowe, które panie z DD Senior Wigor i Klubów Młodych Duchem przygotowywały. Druga część rozgrywek przebiega sprawnie jedni grają, drudzy odpoczywają. Trenerzy ogłaszają wyniki. Są brawa, podziękowania.  Nieważne są wyniki chociaż dają satysfakcję, ale to, że jesteśmy rozluźnieni, przyjaźni, zadowoleni i uśmiechnięci.

     Po zakończeniu meczy wcale nie chce nam się wracać do domów. Kończymy rozpoczęte w poprzednim dniu prace. Niektórzy grają w gry planszowe. Dobiega końca miły dzień w klubie. Dziękujemy organizatorom i uczestnikom.

Danuta Banaszczyk - KMD Stokrotki

rozgrywki2018 1 rozgrywki2018 2 rozgrywki2018 3 rozgrywki2018 4

Botaniczna Piątka nocą

dwcho włącz . Opublikowano w Sport

     We wtorek, 3 lipca br. w Ogrodzie Botanicznym w Poznaniu odbyła się nocna edycja Botanicznej Piątki. Nordic walking i biegi na 5 km po ścieżkach poznańskiego botaniku. Impreza nietypowa, nie w weekend i na dodatek w nocy. Upalny wieczór, ani odrobiny wiatru, ale słońce już nie grzało. Ogród w całej krasie, różne kolory, odcienie zieleni, świergot mnóstwa ptaków. Kijkarze wystartowali (68 osób) o godz.20.30.  Jak zawsze w Nordic Walking wzięli udział swarzędzcy seniorzy. Było jeszcze jasno, gdy wędrujący skończyli swój marsz. Po nich, już w ciemnościach startowali biegacze, trzy fale - razem 318 zawodników. Wrażenie niesamowite. W ogrodzie pogrążonym w ciemnościach (alejki nie są oświetlone) widać było mnóstwo migających światełek: różne lampki, latarki, czołówki i opaski na rękach, szyjach zawodników. Biegi skończyły się koło północy, potem odbyło jeszcze wręczanie nagród. Fajna impreza i sympatyczna atmosfera, dla jednych rywalizacja i adrenalina, dla innych wspaniała przygoda.

Danuta Wereszczyńska-Choryńska

botaniczna nocna2018 1 botaniczna nocna2018 2 botaniczna nocna2018 3 botaniczna nocna2018 4 botaniczna nocna2018 5 botaniczna nocna2018 6 botaniczna nocna2018 7 botaniczna nocna2018 8

Cały Swarzędz na rowery

dwcho włącz . Opublikowano w Sport

26 maja 2018 r. odbył się kolejny - VII Gminny rajd rowerowy Cały Swarzędz na rowery. Miłośnicy rowerowych wycieczek mieli do wyboru aż osiem tras – najkrótsza liczyła 9 km, a najdłuższa 40. Trasy rajdu:

  1. WYCZYNOWA – ok. 40 km, start sprzed Pubu ARENKA nad J.Swarzędzkim (za pływalnią Wodny Raj)
  2. WIEJSKA – ok. 15 km, start sprzed Szkoły Podstawowej nr 1 im. M.Kopernika w Zalasewie
  3. POLNA – ok. 16 km, start sprzed Zespołu Szkół w Paczkowie
  4. ŁĄKOWA – ok. 12 km, start sprzed dworca PKP w Kobylnicy
  5. MALTAŃSKA – ok. 12 km, start sprzed źródełka przy J. Maltańskim
  6. MIEJSKA – ok. 15 km, start z Rynku
  7. LEŚNA – ok. 10 km, start z boiska Orlik w Bogucinie
  8. RODZINNA (dookoła jeziora) – ok. 9 km, start z parkingu przy pływalni Wodny Raj

    Pogoda wspaniała, na starcie było bardzo przyjemnie, jednak później zaczęło robić się coraz cieplej, przydałyby się chmurki na niebie, które przyniosłyby trochę ochłody.

     Część swarzędzkich seniorów wybrała w tym roku trasę Łąkową. Najpierw trzeba było dojechać do miejsca zbiórki: dworzec PKP w Kobylnicy (ul. Swarzędzką pod górę przez Gruszczyn - u!) skąd był start. Grupa stąd ruszająca liczyła ponad 40 osób, prowadził ją pan Adam Zawada. Trasa niby niezbyt długa, około 13 km, okazała trudna. Był długi, bardzo kamienisty odcinek z Kobylnicy do Katarzynek, piaszczysty do Uzarzewa, gdzie w parku zaplanowano odpoczynek i zwiedzanie muzeum oraz pałacu, dalej kamienistą drogą pod górę obok cmentarza do Gortatowa. I teraz miało być prosto, ale w Gortatowie jadący skręcili w stronę rozlewiska Cybiny i dopiero stąd było już prosto do mety.   

      Na mecie, która mieściła się w sali przy pływalni Wodny Raj, czekały na wszystkich uczestników napoje i pyszne zupy (żurek, pomidorowa..), a także różne konkursy z nagrodami, a główną był - jak zawsze rower, który ufundowało Swarzędzkie Centrum Sportu i Rekreacji. Było fajnie, do zobaczenia za rok.

Danuta Wereszczyńska-Choryńska

rajd maj2018 1 rajd maj2018 2 rajd maj2018 3 rajd maj2018 4 rajd maj2018 5 rajd maj2018 6

 

7 Bieg Na Tak - Run of Spirit

dwcho włącz . Opublikowano w Sport

     W majowe sobotnie przedpołudnie  (12.05.2018) wzięliśmy udział w 7 Biegu Na Tak - Run of Spirit . W imprezie tej na różnych dystansach biegli i szli, z kijkami i bez,  profesjonaliści i amatorzy, dzieci, dorośli, seniorzy, osoby pełnosprawne i niepełnosprawne. Trasa wiodła wokół Jeziora Maltańskiego w Poznaniu - długość 5,7 km, a biegacze mieli do wyboru podwójne okrążenie jeziora, czyli 11,4 km. To bieg o charakterze charytatywnym, jest wsparciem działań na rzecz osób z niepełnosprawnością. Na ten cel przeznaczone są dochody z akcji charytatywnych przeprowadzanych podczas imprezy. W VII „Biegu Na Tak - Run of Spirit” wzięło udział ponad 1100 osób, a jego celem była organizacja wypoczynku letniego dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną. Pogoda była piękna, wiosenna zieleń i krajobrazy zachwycały, a pojawiające się chmurki na niebie przyjemnie chłodziły i przynosiły krótką ulgę spoconym zawodnikom.

Danuta Wereszczyńska-Choryńska

natak 2018 1 natak 2018 2 natak 2018 3 natak 2018 4 natak 2018 5

Botaniczna Piątka 2018

dwcho włącz . Opublikowano w Sport

     7 kwietnia br. odbyła się w Ogrodzie Botanicznym w Poznaniu wiosenna edycja Botanicznej Piątki 2018. To zawody dla biegaczy i kijkarzy. Celem ich jest  popularyzacja biegania i chodzenia jako elementów zdrowego trybu życia, a także zapoznanie się z pięknym Ogrodem Botanicznym UAM w Poznaniu. Cykl Botanicznej Piątki 2018 obejmuje cztery imprezy: edycję wiosenną, nocną, letnią i jesienną.

     Trasa do pokonania to 5 km: trzy pętle wiodące ścieżkami o twardej nawierzchni po terenie Ogrodu Botanicznego. Każdy zawodnik otrzymuje na mecie pamiątkowy medal. Warunkiem nagrodzenia w cyklu jest ukończenie co najmniej trzech biegów. Gala podsumowująca całość odbędzie się w 6 listopada w Nowym Pawilonie na terenie Ogrodu Botanicznego.

     W wiosennej edycji startowało 342 biegaczy i 58 kijkarzy, wzięli w niej udział także swarzędzcy seniorzy. Pogoda, po tych zimnych dniach świątecznych właściwie dopisała. Śłońce mocno grzało, ale wiał zimny wiatr. Nie przeszkadzało to jednak uczestnikom. Gdy wędrowaliśmy tu podczas ubiegłorocznej wiosennej "Piątki" (1.04.) kwitły forsycje, magnolie, fiołki, zawilce ... A tym razem - poza posadzonymi bratkami - było jeszcze szaro, tylko gdzieniegdzie pojawiały się listki, choć pachniało już wiosną. Natomiast spacerowiczów było dużo, skusiło ich piękne słońce... .Atmosfera, jak zawsze, wspaniała, a na koniec dobra kawa na tarasie kawiarni. Ciekawe, jaki będzie lipcowy marsz nocny ?

Danuta Wereszczyńska-Choryńska

botaniczna wiosna2018 1 botaniczna wiosna2018 2 botaniczna wiosna2018 3 botaniczna wiosna2018 4

 

Tenis stołowy dla seniorów - zmiana godzin zajęć

W.R włącz . Opublikowano w Sport

 

Serdecznie zapraszamy seniorów do gry w tenisa stołowego. Zajęcia odbywają się w Gminnym Centrum Informacji, ul. Działkowa 61a w Swarzędzu w każdą środę od godziny 16.00 do 19.00.

 

  plakat tenis stolowy

 

 

Oblodzona ścieżka

dwcho włącz . Opublikowano w Sport

     Sobotnie przedpołudnie - 3 marzec, fajny spacer nad jeziorem. Słońce świeci, więc cieplej niż w poprzednie dni, zwłaszcza gdy idzie się "z wiatrem". Jezioro wygląda pięknie, jest oblodzone w jego tafli odbija się grzejące coraz mocniej słońce, po nim jeździ na łyżwach kilka osób, a dalej - koło wyspy widać dorosłych wędrujących z dziećmi i psami po lodzie. A przecież to tylko lód... Nawet ścieżka przed Przystanią jest trochę oblodzona, skądś wydostaje się woda. Ale dalej - na wysokości domków - ogromne lodowisko! Jest bardzo niebezpiecznie, mocno oblodzona i nierówna ścieżka, opada ku jezioru, zapach też niezbyt ciekawy. Skąd tyle zamarzającej wody, jak tu przejść, czy przejechać? 

     Dowiedzieliśmy się, że w sobotni wieczór korzystanie ze ścieżki zostanie zabezpieczone, a w poniedziałek - po "śledztwie" - być może dowiemy się, dlaczego powstało na niej tak ogromne lodowisko.

Danuta Wereszczyńska-Choryńska

oblodzona 18 1 oblodzona 18 2 oblodzona 18 3 oblodzona 18 4 oblodzona 18 5

Botaniczna Piątka 2017 - edycja jesienna

dwcho włącz . Opublikowano w Sport

     28 października , w sobotę, swarzędzcy seniorzy wzięli udział w kolejnej - jesiennej - edycji Botanicznej Piątki w Poznaniu. W imprezie tej biorą udział przede wszystkim biegacze, ale chodzą też kijkarze. Zawody mają na celu popularyzację biegania i spacerów z kijkami -​ najprostszych​ form​​ ruchu​ oraz​ ​rekreacji​ ruchowej​ ​ jako​ elementów zdrowego trybu życia, a także zapoznanie się z​​ walorami​ ​ krajobrazowymi​ Ogrodu​ ​ Botanicznego UAM w Poznaniu. Przy czym Nordic Walking rozgrywany​​ jest​ w​​ charakterze​ rekreacyjno-sportowym.​

     Do jesiennej edycji zapisało się 414 osób, wystartowały 372: 310 biegaczy i 62 kijkarzy (40 pań i 22 panów). Biegacze startowali w trzech falach po 5 km, Nordic Walking - 5 km. Sobotni chłodny i deszczowy poranek nie zapowiadał zmiany pogody. Niebo zasnuły ciemne chmury. Wszyscy ubrani w kurtki przeciwdeszczowe, z cichą nadzieją spoglądali w górę, łudząc się, że może na chwilę przestanie kapać na nosy startujących. Kijkarzom się udało - potem było różnie. Trasa  - jak zawsze wiodła alejkami botaniku - 5 km (3 okrążenia), zarówno dla biegnących, jak  i idących z kijkami, a sędziowie​​ kontrolowali prawidłowy​ przebieg rywalizacji.  Znaliśmy już te ścieżki. Szliśmy tędy wiosną i latem. Krajobraz znów był inny. Na mecie czekały medale,  gorąca herbata i świeże drożdżówki. Było - mimo niesprzyjającej aury, której się nie wystraszyliśmy - sympatycznie i wesoło, a na zakończenie, jak zawsze, dobra kawa w kawiarni botanicznej.

     Edycja jesienna to ostatni etap tegorocznej Piątki. 7 listopada w Nowym Pawilonie na​​ terenie Ogrodu​ ​ Botanicznego odbędzie się gala​ ​ podsumowująca​ cały cykl. Zostaną przyznane​ nagrody w klasyfikacji​​ generalnej, a każdy uczestnik kończący trzy biegi cyklu otrzyma pamiątkowy drewniany medal.

Danuta Wereszczyńska-Choryńska

botaniczna piątka jesień 2017 1 botaniczna piątka jesień 2017 2 botaniczna piątka jesień 2017 3 botaniczna piątka jesień 2017 4

Dbamy o dobrą formę

W.R włącz . Opublikowano w Sport

     W związku z zaplanowanymi na środę marszami Nordic Walking grupa osób,którym ten rodzaj sportu odpowiada spotyka się o godz. 9.30 na Piaskach przy Centrum Aktywności Seniora. Lubimy chodzić wzdłuż lokalnych tras. Średnio pokonujemy 6-8 km w czasie 1h 20min. Jest to rodzaj treningu i podstawa do rozwijania swoich sportowych predyspozycji. Zapraszamy do nas we wtorek i środę o godz. 9.30.

Małgorzata Pawlik - CAS

20171004 101046 20171004 101000 20171004 101435

Kijkowa środa

dwcho włącz . Opublikowano w Sport

    Kijki zawsze były we wtorek, ale w tym dniu wiele osób uczęszcza na pływalnię, stąd pierwsza nowość: oprócz kijków wtorkowych wprowadzono dodatkowe spacery - dla bardziej zaawansowanych - we środę, także o godz. 9.30. Druga nowość: konieczność zmiany ulubionej trasy spacerowej nad jeziorem ze względu na prowadzone tam prace budowlane dotyczące ścieżki pieszo-rowerowej. Szliśmy tym razem górną ścieżką w stronę Doliny Cybiny zahaczając o Gortatowo. Świeciło ulubione przez wszystkich słoneczko, więc Dolina Cybiny zachwycała kolorami jeszcze letnimi, choć tak naprawdę latem nie nacieszyliśmy się w tym roku.

Danuta Wereszczyńska-Choryńska

kijkowa środa 2017 1

kijkowa środa 2017 2 kijkowa środa 2017 3 kijkowa środa 2017 4 kijkowa środa 2017 5

Deszczowa, sportowa niedziela

dwcho włącz . Opublikowano w Sport

     Niedziela 10 września (2017) w Swarzędzu  była deszczowa i sportowa. Na naszym terenie odbywały się dwie duże imprezy sportowe Skoda Bike Challenge na byłej drodze krajowej 5 i Półmaraton Szpot Swarzędz na ulicach miasta i drodze krajowej 92. Oczywiście były utrudnienia w ruchu, ale policjanci sprawnie nim kierowali i wskazywali drogi objazdu.

     ŠKODA Poznań Bike Challenge to czwarta edycja największego wydarzenia rowerowego w Polsce. W zawodach wzięło udział 4942 osób nie tylko z naszego kraju. Nad Jeziorem Maltańskim po raz kolejny w szranki stanęli zawodowi kolarze, wysportowani amatorzy, rekreacyjni rowerzyści, a nawet najmłodsi fani rowerowej jazdy. Były 4 długości tras: 16 km (wzięło udział 91 osób), 18 km (trasa rodzinna - 1395), 50 km (816 osób) i 120 km (1630).   Kibicujących na trasie było mało, wielu zniechęciła pogoda. Organizatorzy nie popisali się: starty były bardzo opóźnione, czekający mokli i marzli, a na mecie nie było nie tylko przysłowiowej grochówki z wkładką, ale nawet gorącej herbaty. Nie zawiedli jedynie rowerzyści...

Danuta Wereszczyńska-Choryńska

deszczowa 2017 1 deszczowa 2017 2 deszczowa 2017 3 deszczowa 2017 4 deszczowa 2017 5

 

 

Logo Projektu

Projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej