Lato - stawy
Nowy Rok 2016
Nordic - Działkowa
Dzień Pracownika Socjalnego
Wycieczka do Wrocławia
Na polanie
Nordic listopadowy
Rajd rowerowy
Podsumowanie projektu
Rajd do ZOO

Informacje

„Dwie drogi” dla seniorów

W.R włącz . Opublikowano w Informacje

 

   16 kwietnia o godz. 19:30 na kameralnej widowni, Trzeciej Sceny Teatru Nowego w Poznaniu zasiadło czterdziestu seniorów zrzeszonych w Klubach Młodych Duchem. W tym przedświątecznym okresie z wielką przyjemnością wysłuchaliśmy recitalu Andrzeja Lajborka pt. „Dwie drogi”, na który złożyły się ballady i piosenki rosyjskie. W repertuarze pojawiły się między innymi utwory Bułata Okudżawy, Władimira Wysockiego oraz kilku innych pieśniarzy zza naszej wschodniej granicy. W przerwach między kolejnymi balladami wykonanymi w języku polskim lub po rosyjsku, aktor opowiadał nam o życiu i twórczości prezentowanych poetów. Zostaliśmy też zaproszeni do wspólnego wykonania kilku piosenek.

  

Teatralny wieczór seniorów był wyjątkowy i nastrojowy, jednocześnie refleksyjny, jak i radosny. Przybliżył wszystkim rosyjską poezję i kulturę i z pewnością jeszcze długo będziemy nucić znane i lubiane melodie z dorobku Okudżawy i Wysockiego.

 

Dominika Bazaniak

Centrum Aktywności Seniora

 

20190416 191927 20190416 192844 20190416 193010

Zajęcia fitness 55+

W.R włącz . Opublikowano w Informacje

Jeżeli masz czas i ochotę poruszać się to zapraszamy na zajęcia fitness 55+.

W planie CARDIO oraz ZAJĘCIA SIŁOWE

Zapraszamy:

Swarzedz

- poniedziałek 16.20 - 17.15

Centrum Aktywności Seniora, ul. Piaski 4

Zalasewo:

- poniedziałek 17.40 - 18.30

Świetlica Wiejska

Jasin:

- wtorek 18.20 - 19.00

Świetlica Wiejska

Uzarzewo:

- czwartek 19.00 - 20.00

Świetlica Wiejska

Zabierz wygodny strój sportowy, zmienne obuwie, ręcznik i wodę.

Więcej infomracji pod nr tel. 512 052 677

 

plakat zajecia fitness 2019

Występ psów Golden Retriever

W.R włącz . Opublikowano w Informacje

 

W piątek 12 kwietnia o godz. 10 00 w Centrum Aktywności Seniora w Swarzędzu miał miejsce pokaz psów rasy golden retriever. Sala wypełniona była po brzegi uczestnikami dziennych placówek funkcjonujących w strukturach Ośrodka Pomocy w Swarzędzu tj: Dzienny Dom „Senior-Wigor”, Dzienny Dom Pomocy, Środowiskowy Dom Samopomocy oraz Kluby Młodych Duchem.

 

Prezentacja czworonogów rozpoczęła się od ogólnej charakterystyki rasy jaką jest golden retriever. Ze względu na przyjacielskie nastawienie, łagodny charakter i inteligencję są to psy wykorzystywane m.in. w dogoterapii dzieci ze spektrum autyzmu czy upośledzeniami intelektualno-fizycznymi. Doskonale sprawdzają się również jako towarzysze osób starszych. Golden retriever w wolnym tłumaczeniu oznacza: „złoty aporter”, co nawiązuje do charakteru zwierzęcia, a jego usposobienie wykorzystywane jest do pracy z człowiekiem. Retrievery świetnie więc aportują i mają doskonały węch, stąd częste ich wykorzystywanie w ratownictwie wysokogórskim czy pracy w policji.

 

Na koniec występu uczestnicy spotkania mieli okazję do osobistego kontaktu z tymi wiernymi psiakami, wobec czego licznym przytulaniom i głaskaniom nie było końca. A na dowód obopólnej „miłości od pierwszego wejrzenia” uczestnicy robili sobie zdjęcia z goldenami.

 

Pokaz psów zaprezentowała grupa Golden Retriever WOŚP z Poznania. Działania wolontaryjne grupy ukazują głęboki, emocjonalny związek między ludźmi a psami rasy Golden Retriever. Te wspaniałe psy o przyjacielskim charakterze, ułożone przez wartościowych ludzi tworzą dobro na tego typu występach. Przekazują pozytywną energię oglądającym, którzy namacalnie mogą doświadczyć bezinteresownej miłości ze strony czworonogów. Miłości, której my ludzie możemy uczyć się również od zwierząt. Oby człowiek wykorzystywał „braci mniejszych” zawsze w tak pozytywny sposób.

 

Rafał Wójtowicz

Dzienny Dom Pomocy w Swarzędzu

 

P1090322 P1090311 P1090292 P1090254 P1090252

Zaproszenie na zebranie

dwcho włącz . Opublikowano w Informacje

     Centrum Aktywności Seniora w Swarzędzu (ul. Piaski 4) zaprasza wszystkich seniorów na zebranie kwartalne, które odbędzie się 29 kwietnia (poniedziałek) o godzinie 10.00.

    Szersze informacje na plakacie.

zebranie kwiecień2019 1

O Oriencie w Bibliotece Publicznej

W.R włącz . Opublikowano w Informacje

 

   2 kwietnia o godz. 17:00 w filii Biblioteki Publicznej na osiedlu Raczyńskiego mieliśmy okazję spotkać się z fantastyczną pisarką Tanyą Valko. Jest to kobieta ze wspaniałym życiorysem (arabistka z wykształcenia, która spędziła kilkadziesiąt lat w krajach arabskich, pracowała m.in. w ambasadach RP). Opowiedziała nam fascynujące historie z codziennego życia w Libii, Arabii Saudyjskiej, Syrii i Indonezji. Uderzające były różnice wynikające z tradycji kulturowych. Relacjonowała z jak ogromną życzliwością spotykała się ze strony miejscowych oraz jak okrutny potrafi być kalifat.

 

Zachęcamy seniorów do zapoznania się z książkami autorstwa T. Valko (Arabska saga), które bez problemu można wypożyczyć w swarzędzkich bibliotekach.

 

Teresa Snopczyńska

KMD „Stokrotki”

 

20190402 184608

„Wiosna, Wiosna... Wiosna ach to Ty…” – zajęcia integracyjne dla seniorów w placówkach dziennych

W.R włącz . Opublikowano w Informacje

 

Wiosenne promienie słońca zawitały wszędzie, dotarły również do seniorów z Dziennego Domu „Senior – WIGOR” oraz Dziennego Domu Pomocy, placówek mieszczących się w Swarzędzu przy ul. Sienkiewicza 21. W ramach zajęć seniorzy spędzają aktywnie czas realizując dzienny plan pracy, spotykają się również podczas zajęć integracyjnych, gdzie śpiewają, ćwiczą, rozmawiają oraz wzajemnie się wspierają.

 

Dzienny Dom „Senior – WIGOR” funkcjonuje od 2015 roku, prowadzony jest w ramach Wieloletniego Programu „Senior+” na lata 2015 – 2020. Ze świadczeń Domu mogą korzystać osoby nieaktywne zawodowo w wieku 60+ zarówno kobiety, jak i mężczyźni, będący mieszkańcami Miasta i Gminy Swarzędz, w szczególności osoby, które spełniają jeden z wymienionych warunków: posiadają niskie dochody, są samotne lub posiadają rodziny poza miejscem swojego zamieszkania, posiadają złe warunki mieszkaniowe, wykazują ograniczenia lub bezradność w prowadzeniu gospodarstwa domowego. Celem działalności Domu jest zapewnienie wsparcia uczestnikom, poprawa jakości ich życia, a także zapobieganie dezintegracji społecznej, jak i promowanie idei aktywnego starzenia się poprzez: aktywizowanie i koordynowanie przejawów aktywności, ograniczenie skutków niepełnosprawności, pomoc w rozwiązywaniu codziennych problemów utrudniających funkcjonowanie, trzymanie i rozwijanie sprawności psychofizycznej.

 

Dzienny Dom Pomocy funkcjonuje od 2019 roku, prowadzony jest w ramach projektu pt.: „Nowoczesne usługi asystenckie i opiekuńcze w Gminie Swarzędz” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Wielkopolskiego na lata 2014-2020, Oś priorytetowa 7. Włączenie społeczne. Działanie 7.2 Usługi społeczne i zdrowotne. Poddziałanie 7.2.2 . Usługi społeczne i zdrowotne – projekty konkursowe. Celem projektu jest zwiększenie świadczonych usług opiekuńczych w formie miejsc stacjonarnej opieki dziennej realizowanej właśnie przez Dzienny Dom Pomocy. Dom przeznaczony jest dla osób niesamodzielnych powyżej 60 roku życia, a jego celem jest zapewnienie aktywizacji w sferze fizycznej, intelektualnej oraz społecznej. W ramach działalności oferujemy uczestnikom m.in. zaspokojenie potrzeb życiowych poprzez zapewnienie miejsca do bezpiecznego i godnego spędzania czasu, usługi opiekuńcze i pielęgnacyjne, w tym pomoc w utrzymaniu higieny osobistej, udział w zajęciach aktywizujących, dostęp do książek i środków przekazu, organizacja imprez okolicznościowych, rekreacyjnych oraz towarzyskich.

Domy są ośrodkami wsparcia dziennego, funkcjonują w strukturach Ośrodka Pomocy Społecznej w Swarzędzu. Dzienny Dom „Senior – WIGOR” dysponuje 30 miejscami a Dzienny Dom Pomocy 20 miejscami. Ośrodki wsparcia zapewniają co najmniej 8 - godzinną ofertę usług, codziennie ciepły posiłek oraz transport. Godziny otwarcia od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 17.00.

 

Kontakt: Dzienny Dom „Senior – WIGOR” tel. 61 622 73 57 lub 61 651 26 50 (wewn. 29), Dzienny Dom Pomocy 61 651 26 50 (wewn.44).

Magdalena Tyblewska

Kierownik Dziennego Domu „Senior – WIGOR” w Swarzędzu

 

P1090237   P1090238 P1090234

Wielkanocne warsztaty florystyczne

W.R włącz . Opublikowano w Informacje

 

W czwartek, 4 kwietnia 2019 roku spotkaliśmy się w Dziennym Domu „Senior - WIGOR”, aby wykonać ozdoby Wielkanocne. Pomagały nam w tym dzieci z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niesłyszących w Poznaniu. Pod kontrolą instruktora powstały różne wianuszki i roślinne kompozycje, które wprowadziły nas w wiosenno - świąteczny klimat. Wykorzystywaliśmy naturalne produkty: wydmuszki, piórka, mech, gałązki wierzbowe i brzozowe, małe cebulki oraz wytłoczki do jajek.

 

Każda wykonana przez nas ozdoba jest inna.  Wszystkie pięknie będą się prezentowały  w Klubach i na naszych wielkanocnych stołach.  Wesołych Świąt!

 

 Hanna Grabowska

„Wesoła Paczka” z Paczkowa

 

20190404 162158 20190404 162209 20190404 162812 20190404 170732 20190404 172204

Kampania Inspekcji Handlowej „Seniorze , nie jesteś sam!”

W.R włącz . Opublikowano w Informacje

 

 Zostałeś zaproszony na pokaz towarów? do Twojego domu zapukał akwizytor? zawarłeś umowę na prezentacji i chcesz z niej zrezygnować? – na te pytania i wiele innych wątpliwości odpowiadała przedstawicielka Inspekcji Handlowej z Poznania Pani Dagmara Kożuszko. W dniu 9 kwietnia 2019 r. w Ośrodku Kultury w Swarzędzu odbyło się szkolenie dla seniorów, na którym można było dowiedzieć się m.in. jakie mamy prawa, jako konsumenci, jak świadomie zawierać umowy, na czym polega pozasądowe rozwiązywanie sporów konsumenckich.

 

Schowek01 

 Schowek02

 

Jeśli spotkała Państwa taka sytuacja to można skorzystać z pomocy Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej Al. Marcinkowskiego 3, 60-967 Poznań, www.poznan.wiih.gov.pl lub pod numerami telefonów: 61 850 73 39, 61 850 73 43, 61 850 73 47.

 

Magdalena Tyblewska

Ośrodek Pomocy Społecznej w Swarzędzu

 

IMG 20190409 110239 BURST001 COVER   IMG 20190409 110300  

Poezja jest dobra na wszystko

W.R włącz . Opublikowano w Informacje

      21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny, ale także ustanowiony w 1999 roku przez UNESCO - Międzynarodowy Dzień Poezji. W związku z tym głównym bohaterem spotkania zorganizowanego w Centrum Aktywności Seniora była poezja w różnych odsłonach. Na tę okoliczność seniorki przygotowały swoje ulubione wiersze, które zaprezentowały szerszemu gronu słuchaczy. Znalazły się wśród nich dzieła polskich noblistów (Wisławy Szymborskiej i Czesława Miłosza), poetów bardziej (Kazimiera Iłłakowiczówna, Julian Tuwim) i mniej znanych (Małgorzata Hillar) oraz tych, którzy tworzą do dzisiaj (Ewa Lipska, Magdalena Czapińska). Tematyka i styl wierszy były różnorodne, chociaż wszystkie dotyczyły spraw i dylematów absorbujących współczesnego człowieka.

     Uroczystość uświetnił minirecital aktorki Teatru Nowego w Poznaniu – Anny Mierzwy, której na gitarze akompaniował Przemysław Śledź. Występ wprowadził do spotkania muzyczno - poetycki akcent. Na scenie przy ul. Piaski usłyszeliśmy kilka utworów z repertuaru Agnieszki Osieckiej, Wojciecha Młynarskiego, Jonasza Kofty i Czesława Niemena.

     Podczas imprezy nastąpiło także rozstrzygnięcie konkursu literackiego, którego idea opiera się na twórczej aktywizacji seniorów i dobrej zabawie. Zadanie polegało na napisaniu wiersza o kobiecie. Zgłoszone prace były bardzo zróżnicowane pod względem treści i formy, ale każdy z nich w sposób ciekawy i nowatorski mówił o kobiecie. Jury wyróżniło wiersze autorstwa seniorek: Danuty, Haliny i Romy.

   Obchody Dnia Poezji nastroiły nas bardzo pozytywnie i twórczo. Biorąc pod uwagę zainteresowanie wśród klubowiczów, w Centrum Aktywności Seniora planowane są już kolejne spotkania z poezją. Aż chciałoby się sparafrazować Jeremiego Przyborę i zanucić, że „poezja jest dobra na wszystko”.

 Dominika Bazaniak - Centrum Aktywności Seniora

 

20190321 122248 DSC 0913 DSC 0914 DSC 0937 DSC 0948

Międzynarodowy Dzień Poezji

W.R włącz . Opublikowano w Informacje

 

Serdecznie zapraszamy na obchody Międzynarodowego Dnia Poezji, które odbędą się 21 marca o godz. 11:00 w Centrum Aktywności Seniora (ul. Piaski 4, I piętro).

 

W programie:

  • Poezja w interpretacji seniorów
  • Rozstrzygnięcie konkursu literackiego
  • Minirecital Anny Mierzwy - aktorki Teatru Nowego w Poznaniu

 

cas mdp

Logo Projektu

Projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej