Lato - stawy
Nowy Rok 2016
Dzień Pracownika Socjalnego
Wycieczka do Wrocławia
Na polanie
Nordic listopadowy
Rajd rowerowy
Podsumowanie projektu
Rajd do ZOO
Sfajki1

Informacje

Zabawa na 102

W.R włącz . Opublikowano w Informacje

18.10.2023 to data która wbiła się szczególnie w pamięć uczestników i personelu Dziennego Domu Pomocy. W tym bowiem dniu swoje urodziny obchodzi najstarszy senior w placówce przy ul. Sienkiewicza który od dwóch lat fatyguje do zapisu tej okoliczności trzy cyfry. Czas bowiem rozpoczął proces trwania 103-go roku pani Franciszce.

Pani Frania bo tak kazała na siebie mówić, w ten dzień była bardzo radosna widząc tylu znamienitych gości w jednym momencie. Na imprezę urodzinową przybył Burmistrz Swarzędza Marian Szkudlarek i Sekretarz Gminy Agata Kubacka. Ośrodek Pomocy Społecznej reprezentowała dyrektor Agnieszka Maciejowicz i wicedyrektor Jolanta Osada. Odwiedziny solenizantce złożyli również zaprzyjaźnieni seniorzy z Dziennego Domu „Senior – Wigor” czy była prezes Koła Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Stanisława Krzemieniewska.

Na stołach uginających się od słodkości królowały – deser Dacquoise rodem z Francji oraz tradycyjny polski tort z domieszką wielkopolskiego sznytu. „Mała czarna” dopełniała swoim smakiem słodkie rarytasy prowokując do kolejnych kęsów. Wzruszona obecnością tak wielu gości leciwa uczestniczka nie potrafiła ukryć łez które w tym przypadku były efektem wielkiej radości.

Piękna uroczystość już za nami, znowu w tak wspaniałym gronie i z tak ładną oprawą. Patrząc na zdjęcia z kolejnych urodzin odnosi się wrażenie jakby czas zatrzymał się w miejscu, jakby to już było, było tak niedawno temu. Cieszmy się więc łaskawością losu któremu szczególnie przypodobała się nasza seniorka. Możliwość czerpania doświadczenia życiowego od pani Frani jest bezcenna.

Pracownik socjalny
Wójtowicz Rafał

Spotkanie integracyjne seniorów w „Ogrodzie Społecznym” przy Poznańskiej 25

W.R włącz . Opublikowano w Informacje

15.09.2023 uczestnicy Dziennego Domu Pomocy i Dziennego Domu „Senior – WIGOR” wzięli udział w integracyjnym spotkaniu na zielonym terenie za budynkiem Urzędu przy ul. Poznańskiej 25 gdzie powstaje ogród społeczny. Pośród parkowych drzew słychać było śpiew ptaków, a rozproszone gałęziami słońce obdarowywało promieniami radosnych seniorów. Dopełnieniem spotkania byli instruktorzy grający na kaybordzie i cajonie, a pracownicy socjalni przygotowali ciasto drożdżowe i kawę.

„Ogród Społeczny” będzie dostępny dla wszystkich mieszkańców gminy Swarzędz i jest inicjatywą, na którą głosowali mieszkańcy w Budżecie Obywatelskim. Celem projektu jest przygotowanie ogrodu z wydzieloną strefą ogrodniczą, łąką kwietną z domkami dla pszczół, strefą relaksu oraz strefą wydarzeniowo – warsztatową. Kreatywne wykorzystanie pięknego, parkowego terenu jest kolejnym pomysłem Ośrodka Pomocy Społecznej w Swarzędzu, w tworzenie którego zaangażowani są przed wszystkim jego pracownicy. Mamy nadzieję, że „Ogród Społeczny” stanie się miejscem integracyjnych spotkań mieszkańców, którego celem będzie wspólne dbanie o jego piękno.

Rafał Wójtowicz
Dzienny Dom Pomocy

Kolejny Klub Młodych Duchem w gminie Swarzędz

W.R włącz . Opublikowano w Informacje

Słoneczny i bardzo ciepły dzień 7 września dla społeczności senioralnej w Swarzędzu - Nowa Wieś obfitował w same pozytywne emocje. Nikt nie spodziewał się, że na Placu Handlowym 24 zostanie uruchomiona nowa siedziba Klubu Młodych Duchem „Pod Lasem”. Klub swoją działalność rozpoczął w 2019 roku, ale niestety czas pandemii przyczynił się do wstrzymania jego działalności. Tym bardziej zadowolenie osób 60+ jest tak ogromne, gdyż znowu mają miejsce, w którym spotkają się i aktywnie spędzą razem czas.

W spotkaniu organizacyjnym uczestniczyła Przewodnicząca Komisji Spraw Społecznych, Oświaty, Kultury i Sportu Pani Elżbieta Cholewicka oraz Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej Pani Agnieszka Maciejowicz. Frekwencja na spotkaniu przeszła najśmielsze oczekiwania, a pytań nie było końca. Po przedstawieniu planu działań aktywizujących seniorów usłyszeć można było ciekawe pomysły naszych mieszkańców 60+. Na pierwszym planie m.in. zajęcia ruchowe, gra w szachy, trenowanie umysłu, ogrodnictwo i zagospodarowanie miejsca przed klubem i wspólne czytanie.

Zapraszamy chętne osoby w wieku 60+ z miasta i gmin Swarzędz do poszerzenia naszego grona klubowiczów i odwiedzenia nowopowstałej placówki.

Małgorzata Pawlik

Centrum Aktywności Seniora w Swarzędzu.

Sierpniowe szaleństwo dyskotekowe seniorów

W.R włącz . Opublikowano w Informacje

W piątek 18.08.2023 seniorzy z miasta i gminy Swarzędz wzięli udział w kolejnej już „Dyskotece dla Seniorów”. Inicjatywa organizowana przez Urząd Miasta i Gminy Swarzędz, Ośrodek Pomocy Społecznej i Swarzędzkie Centrum Sportu i Rekreacji, jak magnez przyciąga fanów dobrej zabawy.

Powitalne słowa Burmistrza Miasta i Gminy Swarzędz Pana Mariana Szkudlarka w towarzystwie zastępcy Dyrektora Ośrodka Pomocy Społecznej Pani Jolanty Osada wprawiły w jeszcze lepszy nastrój wszystkich gości. Z głośników wybrzmiewała polska i zagraniczna muzyka rozrywkowa w stylu disco, pop czy swing. Nie zabrakło również rodzimego disco polo, przy którym publiczność szalała do rozpuku. Wszystko to okraszone zabawami proponowanymi przez wodzireja współgrało z aurą, jeszcze gorącego sierpnia, a kawa i ciasto stanowiły miły przerywnik świetnie spędzanego czasu.

img_20230818_111154
img_20230818_113041
img_20230818_113121
img_20230818_123905
Previous Next Play Pause
1 2 3 4

Wsparcie psychologiczne dla seniorów

dwcho włącz . Opublikowano w Informacje

WSPARCIE PSYCHOLOGICZNE DLA SENIORÓW Z POWIATU POZNAŃSKIEGO

Uprzejmie informujemy, że od 12 lipca 2023 r. będzie możliwość skorzystania przez mieszkańców powiatu poznańskiego w wieku 60 lat i więcej, ze wsparcia psychologicznego realizowanego
w ramach zadania z zakresu zdrowia publicznego pn. „Zdrowy Senior”.

Pomoc psychologiczna adresowana jest do osób,  które m.in.:

  1. utraciły bliską osobę (np. współmałżonka, dziecko, przyjaciela),
  2. przeżywają stres związany np. z przejściem na emeryturę,
  3. mają problemy ze snem,
  4. towarzyszy im poczucie bezsilności i braku nadziei oraz odczuwają napady paniki,
  5. doświadczają zaburzeń nastroju (np. często odczuwają smutek),
  6. nie potrafią zmobilizować się do wykonywania codziennych zajęć.

Porady psychologa w ramach ww. projektu realizowane będą telefonicznie pod nr tel.: 571 411 811, w każdą środę, od 12 lipca do 27 grudnia 2023 r. (za wyjątkiem 01.11.2023 r.), w godzinach od 15:15 do 18:15.

Wystarczy zadzwonić i zgłosić potrzebę uzyskania takiego wsparcia, a psycholog oddzwoni.

(Uwaga! W przypadku dużego zainteresowania, koordynator projektu poinformuje o terminie,
w którym będzie możliwa rozmowa z psychologiem).

Projekt zakłada także możliwość kontaktu osobistego z psychologiem (szczegóły dotyczące tej formy pomocy ustalane są po zgłoszeniu się telefonicznym, pod nr tel.: 571 411 811).

Zapraszamy!

Realizatorem ww. projektu jest Fundacja Petra senior, z siedzibą w Poznaniu, przy ul. Poznańskiej 19.

Zadanie z zakresu zdrowia publicznego pn. „Zdrowy Senior” finansowane jest z budżetu Powiatu Poznańskiego.

Plakat 1

Zmiany godzin pracy Centrum Aktywności Seniora

W.R włącz . Opublikowano w Informacje

Zmiany godzin pracy Centrum Aktywności Seniora:

2 maja – nieczynny

4 maja od 9.00 do 14.00

5 maja od 11.00 do 13.00 (zajęcia z języka angielskiego)

Godziny otwarcia Centrum Aktywności Seniora od 27 kwietnia 2023 do odwołania:

Poniedziałki od 9.00 do 17.00

Od wtorku do piątku od 9.00 do 15.00

Ankieta

dwcho włącz . Opublikowano w Informacje

Szanowni Państwo,

         w Gminie Swarzędz rozpoczęto proces opracowywania Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych na lata 2023-2030. W związku z prowadzonymi pracami zachęcamy Państwa do wypełnienia ankiety. Przekazane opinie, uwagi i sugestie, jako cenne źródło informacji, zostaną zestawione i uwzględnione przy opracowaniu dokumentu w zakresie jego celów, priorytetów oraz kierunków działań w perspektywie najbliższych lat.

        Ankietę w wersji elektronicznej można wypełnić pod adresem: https://www.survio.com/survey/d/Q3K9R2N2O3F3S7K4R

Formularz ankiety jest również dostępny w formie papierowej w Ośrodku Pomocy Społecznej w Swarzędzu przy ul. Poznańskiej 25.

Formularz będzie dostępny do 15 grudnia 2022 roku.

       Ankieta jest anonimowa, a uzyskane wyniki zostaną przedstawione w formie zbiorczej. Ankieta składa się z pytań zamkniętych i otwartych, a jej wypełnienie nie powinno zająć więcej niż kilka minut.

Dziękujemy Państwu za udział w badaniu ankietowym!

Dariusz Bugajski

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel.: 505912394

survey 2316468

 

Bezpłatny poradnik na temat polityki senioralnej

W.R włącz . Opublikowano w Informacje

Polityka senioralna w praktyce, czyli jak stanąć frontem do osób starszych, nie stworzyć pułkownika, trafić z celami i odnieść sukces” to tytuł unikatowej w skali kraju publikacji poświęconej tworzeniu i zarządzaniu lokalną polityką senioralną. Poradnik można pobrać bezpłatnie pod adresem www.radnysenior.pl (zakładka „Aktualności”) natomiast pierwszych 100 chętnych osób może go zdobyć w wersji drukowanej

Poradnik adresowany jest do szerokiego grona odbiorców w lokalnych środowiskach, którzy chcą poznać istotę prac nad polityką senioralną i być może włączyć się w ich przebieg. Zapewne przyda się także pracownikom administracji samorządowej koordynującym tego rodzaju poczynania, bądź przygotowującym się do procesu wypracowania lokalnej polityki senioralnej w swojej gminie.

Poradnik „Polityka senioralna w praktyce” to nie tylko solidny zastrzyk wiedzy teoretycznej, to także konkretne przykłady i liczne praktyczne wskazówki. Poradnik powstał na bazie wielomiesięcznych prac nad lokalnymi politykami senioralnymi dla Wałcza, Sławna oraz Dębna. Opracował go dr Sławomir Doburzyński, autor książek z dziedziny rozwoju regionalnego, publicysta, autor i współautor dokumentów strategicznych i koncepcji rozwoju, praktyk z kilkunastoletnim doświadczeniem.

Publikacja powstała pod auspicjami Polskiej Fundacji Społeczeństwa Przedsiębiorczego ze Szczecina i stanowi podsumowanie dwuletniego projektu „Profesjonalne i zaangażowane rady seniorów” realizowanego dzięki dotacji z Programu Aktywni Obywatele - Fundusz Krajowy, finansowanego przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

Projekt miał na celu wszechstronne wsparcie gminnych rad seniorów, tak aby jak najefektywniej mogły realizować swoją funkcję konsultacyjną, doradczą i inicjatywną w działaniach na rzecz środowiska osób starszych. O efektach projektu przeczytacie Państwo na stronie www.radnysenior.pl

pfsp

polityka Senioralna

Wyjątkowa uroczystość z okazji 101 urodzin

W.R włącz . Opublikowano w Informacje

Co prawda kobiet o wiek się nie pyta, lecz w tym przypadku podanie do publicznej wiadomości rocznika seniorki jest nie tylko miłe dla samej zainteresowanej, ale stanowi dumę dla miasta i gminy Swarzędz. Bowiem w dniu 18.10.2022 101 lat skończyła uczestniczka Dziennego Domu Pomocy – pani Franciszka. Na tą wyjątkową uroczystość zaproszeni byli włodarze miasta i gminy Swarzędz, Burmistrz Pan Marian Szkudlarek i sekretarz Gminy Pani Agata Kubacka. Mieliśmy również zaszczyt gościć Dyrekcję Ośrodka Pomocy Społecznej, Panią Agnieszkę Maciejowicz i Panią Jolantę Osada.

Burmistrz, jak to zwykle bywa przy takich okazjach wygłosił emocjonalną mowę z odrobiną taktownego poczucia humoru i wręczył uradowanej seniorce „Ratuszowy bukiet kwiatów”. Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej z kolei w serdecznych słowach wyraziła życzenia zdrowia i radości. Konsternacja nastąpiła w czasie odśpiewywania jakże znanej przyśpiewki gloryfikującej wiek solenizanta, jednak po chwili namysłu wszyscy z podziwem wyśpiewali gromkie 200 lat. Stoły uginały się od słodkich przysmaków, radość „imprezowiczów” stworzyła świetny klimat który dopełnił tą wspaniałą okoliczność.

Ten dzień dla Pani Franciszki był wyjątkowy. Wyjątkowe było odśpiewanie 200 – stu lat, i wyjątkowa była obecność gości. Takie wizyty włodarzy społecznych placówek wzmacniają emocjonalnie mieszkańców, pokazując dbałość o ich sferę mentalną. Mamy również nieskromną nadzieję, iż pobyt w Dziennym Domu Pomocy przyczynia się do zdrowienia i długowieczności uczestników.

Rafał Wójtowicz DDP

20221018 111331 20221018 115124 20221018 110408 20221018 110548  
20221018 110509 20221018 110109 20221018 110213    

Ekspedycja do Muzeum Arkadego Fiedlera

W.R włącz . Opublikowano w Informacje

We wtorek 4 października uczestnicy Dziennego Domu Pomocy wybrali się do Muzeum – Pracowni Literackiej Arkadego Fiedlera w Puszczykowie. Mimo ponurej październikowej aury, która przyćmiewała słońce, tak jeszcze obecne przed chwilą w miesiącach letnich, serca seniorów były rozgrzane pragnieniem odwiedzenia willi znanego przyrodnika i podróżnika, w której znajdują się zbiory etnograficzne, przyrodnicze, entomologiczne, religijne oraz ludowe rzemiosło.

To wyjątkowe miejsce zaszyte gdzieś w gąszczu domów jednorodzinnych, niczym wodospad ukryty w amazońskiej dżungli, skrywa w sobie ogromną ilość wiedzy o świecie. W posiadłości będącej muzeum można podziwiać eksponaty przywiezione z wielu wypraw naszego odkrywcy, m.in.: maski i rzeźby obrzędowe z Afryki, łuki i dmuchawki, motyle tropikalne z Ameryki Południowej, pająki, krokodyle, kajmany, skorpiony, żywą piranię w akwarium, a także kolekcję książek Arkadego Fiedlera – 32 tytuły w 23 językach. Za szybą wystawy widnieją stare wydania bestselerów np.: „Ryby śpiewają w Ukajali”, gdzie pisarz opisuje swoją wyprawę do Amazonii, czy „Kanadę pachnącą żywicą”. Jest też słynny „Dywizjon 303” upamiętniający bohaterską walkę polskich pilotów w Bitwie o Anglię. Warto podkreślić, iż pan Arkady był też reportażystą. Dzięki niemu pamięć o lotnikach pozostała w sercach i umysłach Polaków mimo, że fakt bohaterskich walk w przestworzach Wielkiej Brytanii jest często zapominany lub niewystarczająco doceniany przez zagraniczne źródła historyczne obrazujące dramat wojny. W oddzielnym budynku, na pierwszym piętrze znajduje się wystawa ukazująca działanie słynnego dywizjonu, zdjęcia pilotów, mundury, makieta lotniska, z którego startowały samoloty, a na parterze od 2003 roku zwiedzić można osobną ekspozycję pt. „Tajemniczy Świat Indian”.

 Ekspozycje wyłaniają się zwiedzającym również na zewnątrz. W ogrodzie bowiem znajdują się modele różnego rodzaju rzeźb i obiektów ważnych dla rozwoju poszczególnych cywilizacji na świecie. Chociażby Posąg Buddy, piramida Cheopsa, statek ”Santa Maria” Krzysztofa Kolumba w skali 1:1, Hawker Hurricane Mk I – brytyjski myśliwiec z II wojny światowej i wiele innych.

Stary dom rodziny Fiedlerów ukazuje się coraz to nowym pokoleniom, jako świadectwo wartościowej eksploracji świata, mieszczącej się w pragnieniu poznawczym człowieka. Spuścizna jaką pozostawił po sobie ten wybitny Polak dowodzi tezie ogromnego wpływu jednostki na całe pokolenia. Rodzina Pana Arkadego, a w szczególności synowie Marek i Arkady Radosław dzięki swoim podróżom i dbaniu o muzeum dają gwarancję, że pamięć o dokonaniach ojca pozostanie z nami długie lata.

Dzienny Dom Pomocy
Rafał Wójtowicz

 

700x450 crop 90 20221004 103408 700x450 crop 90 20221004 104827 700x450 crop 90 20221004 111047   700x450 crop 90 20221004 112207  

Logo Projektu

Projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej