Lato - stawy
Nowy Rok 2016
Dzień Pracownika Socjalnego
Wycieczka do Wrocławia
Na polanie
Nordic listopadowy
Rajd rowerowy
Podsumowanie projektu
Rajd do ZOO
Sfajki1

Informacje z Klubów

Wizyta w Jasiniu

dwcho włącz . Opublikowano w Informacje z Klubów

     W środę 16-tego października grupa z kluba Wesoła Paczka z Paczkowa została zaproszona do nowej świetlicy w Jasiniu! Aby nie iść z pustymi rękami poprzedniego dnia przygotowałyśmy sałatki jarzynowe.

     W progu powitała nas była sołtys pani Maria Drozda oraz inne seniorki. Pokazały nam wszystkie piękne pomieszczenia i zaprosiły na kawę oraz smakowite ciasto. Najpierw były wspólne śpiewy a potem konkurs dotyczący gwary poznańskiej. Śmiechu było co nie miara gdy przypominałyśmy sobie powiedzenie  ''w antrejce na ryczce stały pyry w tytce".  Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze i nie chciało nam się iść do domu. Widać to na załączonych zdjęciach.

Hanna Grabowska – KMD Wesoła Paczka

wizyta jasin 1 wizyta jasin 2 wizyta jasin 3

 

Warto zobaczyć i spróbować

dwcho włącz . Opublikowano w Informacje z Klubów

     W dniu 30.09 2019 r. z paniami instruktorkami : Małgorzatą i Dominiką byliśmy na najsmaczniejszych targach roku - Smaki Regionów, które odbywają się  w Poznaniu na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.       

      Na targach Smaki Regionów znaleźć można produkty przygotowane w oparciu  o poszanowanie lokalnych zwyczajów i tradycji kulinarnych. Każdy z seniorów mógł skorzystać z degustacji , ale również  kupić gotowe produkty. Urozmaicona żywność ,którą wystawcy prezentowali na targach jest ekologiczna , certyfikowana i pochodzi z najróżniejszych regionów z całej Polski. Jest tu możliwość poznania potraw i produktów stanowiących dziedzictwo kulinarne, które są przygotowane według dawnych receptur. Wszystkie organizowane przez Panie Małgorzatę i Dominikę wyjazdy, czy zajęcia są ciekawe i interesujące.

Marianna Pinczewska – KMD Stokrotki

smaki targi 1 smaki targi 2

Przygotowania świąteczne w klubie

dwcho włącz . Opublikowano w Informacje z Klubów

     Już niedługo święta i postanowiłyśmy przygotować dekoracje wielkanocne. Każda przyniosła  jakieś roślinki z ogrodu, bazie, gałązki brzozy lub wierzby, wydmuszki jaj, kolorowe wstążeczki. I zaczęło się malowanie jaj, przystrajanie i klejenie. Powstały ciekawe kompozycje. Wianki pięknie przyozdobione, stroiki na stół, śmieszne kurczaki z wełny i baranki z masy solnej. Każdej zrobiło się wesoło bo tak pięknie wyglądał nasz klub. Można zobaczyć na załączonych zdjęciach efekty naszej pracy.

Hanna Grabowska - KMD Wesoła Paczka

święta2019wesoła 1 święta2019wesoła 2 święta2019wesoła 3 święta2019wesoła 4

 

 

Dzień Babci i Dziadka w Przedszkolu nr 5 „Zielona Półnutka”

dwcho włącz . Opublikowano w Informacje z Klubów

     Na zaproszenie przedszkolaków z Przedszkola "Zielona Półnutka" (Swarzędz, os. Kościuszkowców 2) seniorzy z Klubów Młodych Duchem i Dziennego Domu Senior Wigor ze Swarzędza mogli w dniu 31.01.2019 r. o godzinie 11.00  obejrzeć przedstawienie z okazji Dnia Babci i Dziadka o tematyce świątecznej w wykonaniu starszaków tegoż przedszkola. Obecnych było wielu seniorów.

    Zebranych gości powitała pani dyrektor przedszkola a przedstawienie prowadziła wychowawczyni starszaków, pani od rytmiki i pani grająca na pianinie. Przedstawienie wykonały przepięknie przebrane dzieciaki. Głównymi bohaterami była Maryja i Józef z Dzieciątkiem. Dzieci wcieliły się między innymi w: Pinokia, dziewczynkę z zapałkami, sierotkę Marysię, starego rybaka, Jasia i Małgosię. Wystąpienia dzieci przeplatane były piosenkami w rytm melodii pastorałek.

        Po przedstawieniu przedszkolaki wręczyły każdemu seniorowi drobny upominek a na stoliczku czekał poczęstunek - ciasteczka i kawa.

Klara Kozanecka - KMD Stokrotki

dzień babci2019 2 dzień babci2019 1 dzień babci2019 3

Wigilia w klubie „Stokrotki”

dwcho włącz . Opublikowano w Informacje z Klubów

Jak co roku ,kiedy w sklepach  pojawiają się świąteczne ozdoby a w mediach reklamy prezentów, powoli zaczyna i nam udzielać się  świąteczny nastrój. W klubie „Stokrotki” na ul. Piaski 4 zaczęłyśmy od udekorowania sali, postawienia ubranej w bombki i światełka choinki i postanowiłyśmy  zrobić w gronie chętnych koleżanek  spotkanie  wigilijne. Wspólnie nakryłyśmy obrusami stoły a panie obdarzone  talentem  plastycznym wyczarowały ozdoby świąteczne ,które zachwycały i wprowadziły  świąteczny nastrój. Nasze menu nie było wyszukane ale związane z Wigilią i  wszystkim przypadły do gustu. Podano barszcz czerwony, krokiety z kapustą i grzybami, mandarynki, pierniczki, kawę, herbatę. W ślicznych miniaturowych torebkach z papieru (które przez cały poprzedzający spotkanie wieczór składała w domu Ola ) był symboliczny prezent.

            W serdecznej atmosferze składałyśmy sobie życzenia, przeważnie były to życzenia  zdrowia i szczęścia, bo jak stwierdził mąż jednej z koleżanek „ci na Tytaniku zdrowie mieli, ale szczęścia im zabrakło” oraz wszystkiego co najlepsze w 2019 roku.

            Śpiewałyśmy kolędy, a Wandzia czytała nam wiersze związane z Bożym Narodzeniem. Spotkanie wigilijne odbyło się 17 grudnia 2018 r. i uczestniczyło w nim 20 osób. 

Teresa Snopczyńska  - KMD Stokrotki

wigilia stokrotek 1 wgilia stokrotek 2

Pieczenie pierników

dwcho włącz . Opublikowano w Informacje z Klubów

     Już niedługo święta. Dlatego 6 grudnia wybraliśmy się do Ośrodka Szkolno - Wychowawczego dla Dzieci Niesłyszących w Poznaniu, aby wspólnie z grupą dzieci z tej szkoły upiec pierniki. Wszyscy byli pełni zapału i zaczęli rozwałkowywać ciasto. Powstałe gwiazdki, choinki, reniferki i aniołki układaliśmy na blachy. Potem poszły do pieca. Po upieczeniu popijając kawkę i herbatkę zaczęliśmy degustację. Pierniczki okazały się bardzo pyszne, a zapach cynamonu i innych przypraw korzennych rozchodził się po całej szkole. Miło spędziliśmy czas. Każdy dostał do domu woreczek pierniczków.

Hanna Grabowska - KMD Wesoła Paczka

pierniki2018 1 pierniki2018 2 pierniki2018 3 20181206 163711 20181206 161456 20181206 161141

Oczekiwanie na Święta Gwiazdkowe

dwcho włącz . Opublikowano w Informacje z Klubów

     Czekamy z utęsknieniem na Święta Gwiazdkowe, na tą magię, która nas zaczaruje w ten urokliwy czas. Zawsze przed nimi mamy zajęcia florystyczne, aby ustroić nasze domy. W tym roku przynieśliśmy  szklane słoje i kieliszki. No i zaczęło się! Umieszczaliśmy gałązki, szyszki, gwiazdorki i inne akcesoria wewnątrz szklanych pojemników, a sztuczny śnieg i namalowane gwiazdki dopełniły całości. Wyszły cudeńka. Święta mogą się już zacząć!

Hanna Grabowska - KMD Wesoła Paczka

gwiazdka paczkowo 2 gwiazdka paczkowo 3 gwiazdka paczkowo 1

Ognisko w Paczkowie

dwcho włącz . Opublikowano w Informacje z Klubów

     Ognisko, ognisko palże nam się ciągle pal, gdy zagaśniesz będzie żal. Zbierałyśmy się, zbierałyśmy, aż  udało się nam zorganizować ognisko  w Paczkowie. Upiekłyśmy kiełbaski. Dziewczyny przyniosły też ogóreczki, sałatki i pomidorki. Wszystko było bardzo smaczne. Humory nam dopisywały. Po degustacji posypały się kawały , opowieści i wspominki. Wspaniale tak wspólnie spędzać czas gdy ogień płonie, a kiełbaski pachną wyśmienicie. 

Hanna Grabowska - KMD Wesoła Paczka

paczkowo ognisko 1 paczkowo ognisko 2  

W "Wesołej Paczce" po wakacjach

dwcho włącz . Opublikowano w Informacje z Klubów

     Czas wakacji minął i stęsknione chętnie spotykamy się w naszym klubie w Paczkowie. Jest ładnie urządzony i mamy nowy biały obrus, w sam raz, aby świętować nasze urodziny czy imieniny. A okazji jest dużo, bo dwa miesiące przerwy spowodowało zgrupowanie uroczystości. No ale nie tylko świętujemy. Ostatnio robiłyśmy dekorację jesienną w szklanym naczyniu. Przyniosłyśmy różne szyszki, kasztany, zasuszone kwiaty i powstały cudeńka. Patrząc na nie, możemy powspominać minione lato i ciepłe dni.

Hanna Grabowska - KMD Wesoła Paczka

powakacjach 1 powakacjach 2 powakacjach 3

Lato w klubie seniora

dwcho włącz . Opublikowano w Informacje z Klubów

     Szybko mijają dni na zajęciach w letnie wakacje w klubie seniora. Zaczynam je śpiewem i tańcami przeplatanymi gimnastyką oddechową. Drobne poczęstunki i serwowana kawa są miłym dodatkiem naszych spotkań. P. Szymon zaproponował muzykę do hymnu seniorów swarzędzkich, do którego słowa ułożyła jedna z seniorek. Śpiewamy, a muzyka nie jest łatwa, ale prowadzący jest zadowolony. Tańce, to dla mnie coś nowego. W takt muzyki p. Maria prowadzi korowód przeplatany skłonami, oklaskami. Przyszedł czas na wielką sztukę. P. Dominika i p. Małgosia wkładają dużo wysiłku by spotkania te były interesujące, atrakcyjne i relaksujące.

     W trakcie wyświetlanych filmów poznajemy losy oraz style wielkich malarzy między innymi Vincenta Van Gogha czy Margaret Keane. Próbowaliśmy naśladować techniki malarskie poznanych artystów. Na stołach wśród wyłożonych farb, palet i pędzli próbujemy swoich sił w pracowni malarskiej. P. Dominika przygotowała zdjęcia prac, które przerysowaliśmy i w ten oto sposób mieliśmy okazje lepiej poznać stosowaną w obrazach kolorystykę oraz sposoby ich malowania itp.

     Trudno opisać emocje wyzwalające się w czasie tych warsztatów. Jak pięknie jest zajrzeć w głąb siebie. Na nic się mają uczucia takie jak: niepewność, niewiara we własne siły w zderzeniu z chęcią wypróbowania czegoś nowego. Satysfakcja jednak z wykonanej pracy jest ogromna i towarzyszy ona wszystkim twórcom. Dla urozmaicenia zwiedziliśmy też Muzeum Bambrów Poznańskich, gdzie podziwialiśmy przedmioty codziennego użytku, barwne stroje oraz koronkową odzież i ręcznie wyszywane pościele. Przewodnik w sposób zabawny władał gwarą poznańską i oddawał w pełni artyzm jaki wyzwalał się w tych zwyczajnych ludziach.

     No ale przyszedł czas na indywidualne podejście do sztuki i teraz znowu my byliśmy autorami dzieł. P. Małgosia chce z nas wydobyć inwencje twórcze. Oglądamy przygotowaną prezentację pobudzając tym samym naszą kreatywność . Wykonujemy ikony sztuką złoceń. Profesjonalne obrazy za pomocą ciekawych metod są czymś zupełnie nowym. W oddali słuchamy dźwięków muzyki filmowej i twórców utworów instrumentalnych jak: irlandzka wokalistka Enya. Ze sznurków, koronek, guzików, kluczy, roślinności wykonujemy własne obrazy. Wszyscy są skupieni, czasami zerkamy ukradkiem na prace innych, gdy szukamy inspiracji i potrzebnych elementów zdobniczych. Jest zabawnie, twórczo, prace są niepowtarzalne i każda ma własny styl z „jednym groszem na szczęście” . Czas płynie bardzo szybko, nawet się nie czuję upałów tegorocznego lipca. Czytamy przygotowane przesłania myśli od starożytnych filozofów Seneki czy Arystotelesa aż do współczesnych autorów, które są naszymi złotymi sentencjami.

Danuta Banaszczyk - KMD Stokrotki

lato seniora2018 1 lato seniora2018 2 lato seniora2018 3 lato seniora2018 4 lato seniora2018 5 lato seniora2018 6 lato seniora2018 7 lato seniora2018 8

 

 

 

 

 

Jaśminowy piknik

dwcho włącz . Opublikowano w Informacje z Klubów

     Corocznym zwyczajem KMD Jaśminy wtorkowe (10.06. br.) muzykowanie łączymy z piknikiem. Kolejny już raz pojechaliśmy autokarem na działkę rekreacyjną do naszej koleżanki Janki i jej męża Piotra do Łopienna. Owa posesja znajduje się nad jeziorem, a przecina ją szemrzący strumyk. Wspólnymi siłami upiekłyśmy coś słodkiego do kawy. Mieliśmy  także chleb ze smalcem i kiszonymi ogórkami. Zakupiliśmy kiełbaski i kaszanki, które piekliśmy na ogniskiem. Był długi spacer po pięknej okolicy (żeby spalić  kalorie). Oczywiście pojechał z nami pan Szymon z keyboardem, przy akompaniamencie muzyki śpiewaliśmy wiele piosenek. Choć troszkę popadło humory nam dopisywały.

     Dziękujemy Państwu Lutkowskim za możliwość spędzenia czasu w tak uroczym miejscu.

Regina Okrzos  - KMD Jaśminy

jaśminowy piknik 1 jaśminowy piknik 2 jaśminowy piknik 3

 

 

Logo Projektu

Projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej