Lato - stawy
Nowy Rok 2016
Nordic - Działkowa
Dzień Pracownika Socjalnego
Wycieczka do Wrocławia
Na polanie
Nordic listopadowy
Rajd rowerowy
Podsumowanie projektu
Rajd do ZOO

Informacje z Klubów

W "Wesołej Paczce" po wakacjach

dwcho włącz . Opublikowano w Informacje z Klubów

     Czas wakacji minął i stęsknione chętnie spotykamy się w naszym klubie w Paczkowie. Jest ładnie urządzony i mamy nowy biały obrus, w sam raz, aby świętować nasze urodziny czy imieniny. A okazji jest dużo, bo dwa miesiące przerwy spowodowało zgrupowanie uroczystości. No ale nie tylko świętujemy. Ostatnio robiłyśmy dekorację jesienną w szklanym naczyniu. Przyniosłyśmy różne szyszki, kasztany, zasuszone kwiaty i powstały cudeńka. Patrząc na nie, możemy powspominać minione lato i ciepłe dni.

Hanna Grabowska - KMD Wesoła Paczka

powakacjach 1 powakacjach 2 powakacjach 3

Lato w klubie seniora

dwcho włącz . Opublikowano w Informacje z Klubów

     Szybko mijają dni na zajęciach w letnie wakacje w klubie seniora. Zaczynam je śpiewem i tańcami przeplatanymi gimnastyką oddechową. Drobne poczęstunki i serwowana kawa są miłym dodatkiem naszych spotkań. P. Szymon zaproponował muzykę do hymnu seniorów swarzędzkich, do którego słowa ułożyła jedna z seniorek. Śpiewamy, a muzyka nie jest łatwa, ale prowadzący jest zadowolony. Tańce, to dla mnie coś nowego. W takt muzyki p. Maria prowadzi korowód przeplatany skłonami, oklaskami. Przyszedł czas na wielką sztukę. P. Dominika i p. Małgosia wkładają dużo wysiłku by spotkania te były interesujące, atrakcyjne i relaksujące.

     W trakcie wyświetlanych filmów poznajemy losy oraz style wielkich malarzy między innymi Vincenta Van Gogha czy Margaret Keane. Próbowaliśmy naśladować techniki malarskie poznanych artystów. Na stołach wśród wyłożonych farb, palet i pędzli próbujemy swoich sił w pracowni malarskiej. P. Dominika przygotowała zdjęcia prac, które przerysowaliśmy i w ten oto sposób mieliśmy okazje lepiej poznać stosowaną w obrazach kolorystykę oraz sposoby ich malowania itp.

     Trudno opisać emocje wyzwalające się w czasie tych warsztatów. Jak pięknie jest zajrzeć w głąb siebie. Na nic się mają uczucia takie jak: niepewność, niewiara we własne siły w zderzeniu z chęcią wypróbowania czegoś nowego. Satysfakcja jednak z wykonanej pracy jest ogromna i towarzyszy ona wszystkim twórcom. Dla urozmaicenia zwiedziliśmy też Muzeum Bambrów Poznańskich, gdzie podziwialiśmy przedmioty codziennego użytku, barwne stroje oraz koronkową odzież i ręcznie wyszywane pościele. Przewodnik w sposób zabawny władał gwarą poznańską i oddawał w pełni artyzm jaki wyzwalał się w tych zwyczajnych ludziach.

     No ale przyszedł czas na indywidualne podejście do sztuki i teraz znowu my byliśmy autorami dzieł. P. Małgosia chce z nas wydobyć inwencje twórcze. Oglądamy przygotowaną prezentację pobudzając tym samym naszą kreatywność . Wykonujemy ikony sztuką złoceń. Profesjonalne obrazy za pomocą ciekawych metod są czymś zupełnie nowym. W oddali słuchamy dźwięków muzyki filmowej i twórców utworów instrumentalnych jak: irlandzka wokalistka Enya. Ze sznurków, koronek, guzików, kluczy, roślinności wykonujemy własne obrazy. Wszyscy są skupieni, czasami zerkamy ukradkiem na prace innych, gdy szukamy inspiracji i potrzebnych elementów zdobniczych. Jest zabawnie, twórczo, prace są niepowtarzalne i każda ma własny styl z „jednym groszem na szczęście” . Czas płynie bardzo szybko, nawet się nie czuję upałów tegorocznego lipca. Czytamy przygotowane przesłania myśli od starożytnych filozofów Seneki czy Arystotelesa aż do współczesnych autorów, które są naszymi złotymi sentencjami.

Danuta Banaszczyk - KMD Stokrotki

lato seniora2018 1 lato seniora2018 2 lato seniora2018 3 lato seniora2018 4 lato seniora2018 5 lato seniora2018 6 lato seniora2018 7 lato seniora2018 8

 

 

 

 

 

Jaśminowy piknik

dwcho włącz . Opublikowano w Informacje z Klubów

     Corocznym zwyczajem KMD Jaśminy wtorkowe (10.06. br.) muzykowanie łączymy z piknikiem. Kolejny już raz pojechaliśmy autokarem na działkę rekreacyjną do naszej koleżanki Janki i jej męża Piotra do Łopienna. Owa posesja znajduje się nad jeziorem, a przecina ją szemrzący strumyk. Wspólnymi siłami upiekłyśmy coś słodkiego do kawy. Mieliśmy  także chleb ze smalcem i kiszonymi ogórkami. Zakupiliśmy kiełbaski i kaszanki, które piekliśmy na ogniskiem. Był długi spacer po pięknej okolicy (żeby spalić  kalorie). Oczywiście pojechał z nami pan Szymon z keyboardem, przy akompaniamencie muzyki śpiewaliśmy wiele piosenek. Choć troszkę popadło humory nam dopisywały.

     Dziękujemy Państwu Lutkowskim za możliwość spędzenia czasu w tak uroczym miejscu.

Regina Okrzos  - KMD Jaśminy

jaśminowy piknik 1 jaśminowy piknik 2 jaśminowy piknik 3

 

 

Ognisko w Zielińcu

dwcho włącz . Opublikowano w Informacje z Klubów

     Już od samego rana różnymi drogami: na rowerach, autobusem, samochodami i pieszo zmierzaliśmy do Zielińca na ognisko. Każdy klub odpowiednio się przygotował. Były więc upieczone placki, kiełbaska, kawka i herbatka. Dzień był upalny ale w lesie pod drzewami było chłodno i sympatycznie. Las nam szumiał rzewnie, ognisko się paliło i co tu dużo mówić cudnie było. Czas urozmaicały nam wspólne zabawy no i śpiewy. Pan Szymon akompaniował nam więc chór brzmiał całkiem dobrze. Kto miał kłopoty z pamięcią mógł podeprzeć się śpiewnikiem. I tak miło spędziliśmy dzień opowiadając sobie różne historie i śmiejąc się, gdy komuś kiełbaska wpadła do ogniska.

Hanna Grabowska KMD Wesoła Paczka

Wycieczka do Gołuchowa

dwcho włącz . Opublikowano w Informacje z Klubów

     W maju odbyła się wycieczka do Gołuchowa. Zwiedzaliśmy zamek zbudowany w II połowie XVI w jako dwór obronny. Został on przebudowany przez Wacława Leszczyńskiego na okazałą rezydencję magnacką. W 1853 roku właścicielem dóbr gołuchowskich został Jan Działyński. Jego żona Izabella przebudowała zamek, sprowadziła z Francji artystów i utworzyła muzeum dostępne dla wszystkich. W czasie II wojny światowej kolekcja została zrabowana i zniszczona. Ocalała część powróciła do Polski w 1956 roku z byłego ZSRR. Mogliśmy obejrzeć wspaniałe gobeliny, renesansowe malarstwo europejskie, okazy mebli oraz wazy antyczne ocalałe z kolekcji Izabelli Działyńskiej. Oprócz zamku w Gołuchowie wspaniale prezentuje się park wokół niego, gdzie podziwialiśmy kwitnące rododendrony i azalie.

     Wycieczka była bardzo udana i w dobrych humorach wróciliśmy do domu.

Hanna Grabowska - KMD Wesoła Paczka

wycieczka paczkowo 1 wycieczka paczkowo 2 wycieczka paczkowo 3 wycieczka paczkowo 4

Ozdoby wielkanocne

dwcho włącz . Opublikowano w Informacje z Klubów

     W naszym klubie Wesoła Paczka  w Paczkowie było już świątecznie. Kończyłyśmy już nasze ozdoby na święta i robiłyśmy dekoracje. Były więc baranki,  zajączki,  kurki i jajka z masy solnej, potem kwiatki z bibułki, koszyczki wykonane z papieru. Ozdoby umocowałyśmy na gałązkach wierzbowych i brzozowych. Prezentowały się pięknie. Jak to wszystko udekorowało nasz klub. Zobaczcie sami na załączonych zdjęciach.

Hanna Grabowska - KMD Wesoła Paczka

ozdoby03.2018 1 ozdoby03.2018 2 ozdoby03.2018 3 ozdoby03.2018 4 ozdoby03.2018 5 ozdoby03.2018 6

 

Dekoracje wiosenne

dwcho włącz . Opublikowano w Informacje z Klubów

     Zimno na dworze, bo mróz duży a my w klubie robimy dekoracje wiosenne. Zrobiłyśmy kwiaty z krepy i bibułki. Umieszczone w koszu prezentują się pięknie. Szydełko też poszło w ruch i powstały goździki, które wyglądają jak żywe. Obchodziłyśmy też imieniny i urodziny koleżanki z naszej grupy. Odśpiewano sto lat i życzeń nie było końca. Nawet niektóre żartobliwe, bo życzono, aby seksapil  nigdy nie opuszczał jej. Było ciasto i kawa oraz snułyśmy plany jak ubierzemy nasze stoły na święta wielkanocne. Mamy już pomysł. Jak wyglądają kwiaty zrobione na szydełku i malowane na płótnie, zobaczcie sami.

Hanna Grabowska - KMD Wesoła Paczka

dekoracje 18 03 1 dekoracje 18 03 2 dekoracje 18 03 3 dekoracje 18 03 4

W Muzeum Narodowym w Poznaniu

dwcho włącz . Opublikowano w Informacje z Klubów

     Jak zawsze pani Dominika sprawiła nam niespodziankę.  Zorganizowała wyjście do Muzeum Narodowego w Poznaniu (.1.02.2018). Zebrała się nas spora grupka i czekaliśmy na przewodnika. W planie były obrazy J.Malczewskiego, S. Wyspiańskiego i O.Boznańskiej. Po kolei omawialiśmy obrazy mistrzów. "Autoportret z hiacyntem", "Zatruta studnia", "Błędne koło" J.Malczewskiego - to obrazy, które w symboliczny sposób pokazują jego stosunek do życia i poglądy. U S.Wyspiańskiego podziwiamy jego kreskę w akwarelach gdzie rysował śpiące dzieci. O.Boznańska polska malarka, która mieszkała głównie w Paryżu malowała portrety, martwe natury, kwiaty. Wszystkie obrazy były ciekawe, a wycieczka przyniosła nam wiele wzruszeń i radości.

Hanna Grabowska - KMD Wesoła Paczka

Po powrocie napisałam wiersz pt.: "W muzeum"

Obrazy, obrazy wiszą na ścianach w muzeach!

Przeglądam się w nich jak w lustrach!

Raz wita mnie Wyspiański ze swoją kreską, dalej śpi mały Staś.

Potem jestem przy "Zatrutej studni" pełnej obaw i niespełnionych spraw!

Co kawałek inny świat, inne spojrzenie na rzeczywistość!

Tak jakby była zatrzymana chwila co duszę ludzką poruszyła!

Ręka przeniosła to na płótno i pokazuje nam paletę barw!

Tyle wieków, zdarzeń, losów przewinęło się przed oczy me,

Bo w obrazie zostały zaklęte chwile, może dwie.

Gdy wszystko to oglądam dociera do mnie to, że ludzie przed nami tu żyli

I zdarzyło im się niejedno zło!

Dusza artysty to przetrawiła

Chcą nami wstrząsnąć dzieła te.

Bo właściwie wszystko już było,

A przyszłość jaka jawi się?

CAM01231 CAM01237 CAM01240

Zajęcia w klubie "Wesoła Paczka"

dwcho włącz . Opublikowano w Informacje z Klubów

     Na dworze jeszcze zima, śnieg dookoła a my w klubie  myślimy o wiośnie. Zaczęłyśmy robić ozdoby wielkanocne. W ruch poszła bibułka, krepa i masa solna. Najpierw zrobiłyśmy kwiaty kolorowe do naszego koszyczka, potem kurki, koguciki i zajączki. Po wyschnięciu masy ozdobiłyśmy nasze dzieła i będą czekały na święta. Zobaczcie jak ciężko pracujemy.

Hania Grabowska - KMD Wesoła Paczka

wesoła paczk. 1 wesoła paczk. 2 wesoła paczk. 3

Ozdabianie techniką decoupage

dwcho włącz . Opublikowano w Informacje z Klubów

     Zawsze bardzo podobały się nam przedmioty ozdobione techniką decoupage. Gdy spytano nas co chcemy robić w klubie przez miesiąc październik - wszystkie zgodnym chórem odrzekłyśmy; naklejamy serwetki papierowe na szkło, na drewno, na plastik, czyli robimy decupage. Na każdych zajęciach było trochę inaczej. Raz były same serwetki, drugi raz papier ryżowy lub lakier powodujący spękania. Wychodziły nam cudeńka, kolorowe butelki ozdobione złotem i kwiatkami, świeczniki, wazoniki - a co jedne to ładniejsze. Przystroiłyśmy też skrzyneczki drewniane kamykami i farbami. Będą na biżuterię lub inne skarby. Sami zobaczcie, czy się Wam podobają.

Hanna Grabowska - KMD Wesoła Paczka

decoupage Wesoła Paczka 1 decoupage Wesoła Paczka 2 decoupage Wesoła Paczka 3

 

Inspiracje jesiennych ozdób w Centrum Aktywności Seniora

W.R włącz . Opublikowano w Informacje z Klubów

      Już mamy jesień i to taką prawdziwą polską. Drzewa konkurują ze sobą przyodzianymi  barwnymi liśćmi żółci z czerwienią. Patrząc na to chciałoby się zatrzymać ten obraz. Robimy zdjęcia, ci co potrafią malują obrazy. Panie z klubu Stokrotki przyniosły na zajęcia wielobarwne liście tworząc piękne bukiety. Formułowały je metodą pokazaną przez instruktorkę p. Małgosię w taki sposób, że powstały z nich kwiaty. I tak z róż małych i dużych ułożono wiązanki, których nie powstydziłby się żaden florysta. I znowu panie udowodniły, że są uzdolnione artystycznie. Przy okazji  takich spotkań  rozwija się w nas wyobraźnia i powstają prace, które dekorują nasz klub Stokrotki i Centrum Aktywności Seniora.

Halina Begier - KMD Stokrotki

20171023 131443 uczestnicy podczas pracy uczestnicy podczas pracy

Logo Projektu

Projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej