Lato - stawy
Nowy Rok 2016
Dzień Pracownika Socjalnego
Wycieczka do Wrocławia
Na polanie
Nordic listopadowy
Rajd rowerowy
Podsumowanie projektu
Rajd do ZOO
Sfajki1

Czas na Seniora w Swarzędzu

W.R włącz . Opublikowano w Informacje

     W dniach 1 i 2 lipca br. w Dziennym Domu Pomocy w Swarzędzu odbyły się warsztaty, organizowane w ramach projektu pt. „Czas na seniora w Metropolii Poznań i Aglomeracji Kalisko Ostrowskiej”. Warsztaty prowadzone były przez trenerów Panią Sylwię Ciesiółkę i Dawida Drobnicia. Głównym celem warsztatów była aktywizacja obywatelska seniorów, budowanie kompetencji interpersonalnych oraz umiejętności w zakresie planowania i realizowania inicjatyw senioralnych, a także przekazanie informacji o usługach la seniorów.

    W pierwszym dniu zaproponowano nam ćwiczenie z poczucia własnej wartości. Było bardzo zabawnie. Z listy tabeli Twoich Wartości trzeba było wybrać pozytywne dla siebie słowa, które wg nas byłyby naszymi zaletami. Bardzo szybko nam to poszło. Mamy doskonałe zdanie o sobie. Gorzej było z wadami. O ile zalet było 8-10, to wad 1-2! Zastanawialiśmy się, czy wady mogą być w pewnych sytuacjach pozytywne, a zalety mogą okazać się negatywne. Zastanawialiśmy się również, co to jest dla nas samoocena i poczucie własnej wartości. Przedstawialiśmy w tym kontekście siebie nawzajem, zwracając uwagę na wartości i cechy rozmówców.

    Poznaliśmy również zasady skutecznej komunikacji, jako wstęp do umiejętności interpersonalnych i autoprezentacji. Zagadnienia te dotyczyły potrzeb seniorów w Swarzędzu, które omawialiśmy w dwóch grupach. Przedstawiciel każdej z grup reprezentował te zagadnienia w formie improwizowanego wywiadu tv prowadzonego przez trenera. Cele były prawie takie same: karta seniora, wycieczki z dopłatami za autobus, obniżenie podatków w kawiarniach, do których seniorzy mogliby chodzić i płacić po cenach hurtowych, mówiono o bolączkach z kolejkami do lekarzy specjalistów, brakujących lekarzy (endokrynolog), masażystów, cenach lekarstw itp. Zwrócono uwagę na smog i hałas (min. ul. Cieszkowskiego), ekologię i zastanawiano się, w jaki sposób można to wdrożyć w życie. W ramach tego ćwiczenia - oglądaliśmy i słuchaliśmy w TV dwóch przedstawicieli grup, którzy prezentowali opinie, pod kątem precyzyjnego komunikatu, m.in: celu rozmowy, komunikacji niewerbalnej, kontaktu wzrokowego i informacji zwrotnej.

    W drugim dniu poznaliśmy zalety pracy zespołowej np.: jak krok po kroku, napisać projekt, czym on jest, dlaczego warto go realizować i jak skutecznie to robić. Zaproszono nas do symulacji posiedzenia Rady Gminy, którego tematem była Integracja Międzypokoleniowa. Debatowali przeciwnicy i jej obrońcy. Debacie przewodniczył Marszałek, który prowadził dyskusję i czuwał nad przestrzeganiem zasad, a Sekretarz czuwał nad czasem i kolejnością wypowiedzi. W tym ćwiczeniu podkreślano kulturę wypowiedzi, przez wprowadzenie modelu Porozumienie Bez Przemocy – komunikacji zwanej językiem serca dr. Marshalla Rosenberga. W tym modelu ważne są w opisie fakty, uczucia, które się pojawiają, wyrażenia swoich potrzeb związane z uczuciami i wyrażenie prośby.

    Nastąpiło przygotowanie do debaty: ustawiono dwa stoły, przy których usiedli reprezentanci grup. Jedna grupa miała przedstawić argumenty „za” integracją międzypokoleniową, a druga „przeciw”. Grupie, która była przeciw, trudno było argumentować, dlaczego nie chce rozmawiać z młodzieżą, bo tak naprawdę to była za porozumieniem. Była to nauka debaty „za” i „przeciw”, spieraliśmy się argumentami, więc dyskusja była gorąca i owocna. Zdecydowane zwycięstwo argumentów było po stronie grupy, która reprezentowała aprobatę dla integracji międzypokoleniowej. W ramach tego ćwiczenia była przewidziana fikcyjna nagroda w kwocie 20.000 zł., którą należało przeznaczyć na wybrany cel. Grupa „za” przeznaczyła te pieniądze na integracyjne wycieczki, zabawy i rozmowy, ale reprezentantka grupy „przeciw” zaproponowała podział po 10.000 zł. na opłatę lekarzy specjalistów dla najbardziej potrzebujących seniorów. W ramach współpracy, obie grupy przystały na propozycję i podzieliły się nagrodą.

    Na zakończenie dwudniowych warsztatów uczestnicy zapoznali się z dostępnością usług dla seniorów w gminie Swarzędz. Przedstawicielka Ośrodka Pomocy Społecznej w Swarzędzu przedstawiła oferty wsparcia dla ludzi zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, m.in.: usługi opiekuńcze, poradnictwo specjalistyczne oraz ofertę projektu pn. „Nowoczesne usługi asystenckie i opiekuńcze w gminie Swarzędz” https://opsswarzedz.pl/projekty-i-programy/nowoczesne-uslugi-asystenckie-i-opiekuncze-w-gminie-swarzedz/nowoczesne-uslugi-asystenckie-i-opiekuncze-w-gminie-swarzedz. Więcej informacji pod numerem telefonu 61 651 26 50.

    Na koniec podziękowania dla trenerów Pani Sylwii Ciesiółki i Pana Dawida Drobnicia, dzięki którym ten warsztat się odbył. Trenerzy nie pozwolili na nudę, zaskakiwali treścią, pomysłowością i dynamicznością. Przez dwa dni trwania warsztatów myśli ani razu nie pofrunęły w siną dal. Zawsze były tu i teraz. Dziękujemy.

Maria Orwat

 

foto swarzedz 3 foto swarzedz 5 foto swarzedz 9 foto swarzedz 10 foto swarzedz 11

Logo Projektu

Projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej