Lato - stawy
Nowy Rok 2016
Dzień Pracownika Socjalnego
Wycieczka do Wrocławia
Na polanie
Nordic listopadowy
Rajd rowerowy
Podsumowanie projektu
Rajd do ZOO
Sfajki1

Spacerkiem po Skansenie

dwcho włącz . Opublikowano w Informacje

     14 września 2022 roku grupa seniorów z Klubów Młodych Duchem odwiedziła Skansen i Muzeum Pszczelarstwa im. prof. Ryszarda Kosteckiego w Swarzędzu. Pogoda u schyłku lata nam sprzyjała, co było ważne, jako że większość ekspozycji znajduje się na wolnym powietrzu. Zwiedzanie poprzedził krótki wykład p. Kustosz na temat historii bartnictwa. Wyświetlane slajdy przybliżyły nam różne okresy rozwoju pszczelarstwa na świecie: od jaskiniowych malowideł liczących sobie 10 000 lat, poprzez starożytność, czasy piastowskie aż do czasów współczesnych. Bardzo ciekawe były opowieści o wierzeniach i przesądach bartników i pasieczników. Według nich pszczoła jest owadem posiadającym duszę i jako taka ma prawo, by jej śmierć nazywano umieraniem. Aby w pasiece się wiodło należy z pszczołami rozmawiać i informować je o ważnych wydarzeniach. Przy pszczołach nie wolno przeklinać, być gniewnym i życzyć źle innym.

     Drugim etapem zwiedzania było muzeum. Poznaliśmy tutaj różne gatunki pszczół, pracę bartnika wspinającego się na drzewo, tablice ze znakami bartnymi, przyrządy i urządzenia pasieczne takie jak: podkurzacze, prasy do wosku, wirówki do miodu i wiele innych. Atrakcją muzeum jest żywa ramka, w której mieści się plaster pszczeli między dwoma szybami. Pozwala to na obserwowanie pracy pszczół na żywo.

Wizytówką muzeum są ule. Figuralne oraz architektoniczne miniatury np. opera poznańska i ratusz. Cały cykl ewolucyjny uli poznaliśmy spacerując po skansenie. Historia wiedzie od uli najstarszych, to jest kłodowych leżących i stojących, poprzez kryte słomą koszki, ule Dzierżonia aż do figuralnych, naturalnej wielkości postaci ludzkich, zwierzęcych, odstraszających maszkar i postaci baśniowych.

     Przesłanie Skansenu jest proekologiczne i wyraża się hasłem: „Nie będzie pszczół, nie będzie nas”. Z tym przekazem tej prostej prawdy opuściliśmy teren skansenu świadomi, że dzięki pszczołom pięknie pachną kwiaty, rodzą się owoce w sadach i warzywa w ogrodach. No i powstaje miód. A czy jest dzisiaj na tym świecie coś słodszego od miodu...?

 

Liliana Szczepańska Klub Młodych Duchem

20220914 144259 20220914 155420 20220914 151631 20220914 152126

Logo Projektu

Projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej