Lato - stawy
Nowy Rok 2016
Dzień Pracownika Socjalnego
Wycieczka do Wrocławia
Na polanie
Nordic listopadowy
Rajd rowerowy
Podsumowanie projektu
Rajd do ZOO
Sfajki1

Ekspedycja do Muzeum Arkadego Fiedlera

W.R włącz . Opublikowano w Informacje

We wtorek 4 października uczestnicy Dziennego Domu Pomocy wybrali się do Muzeum – Pracowni Literackiej Arkadego Fiedlera w Puszczykowie. Mimo ponurej październikowej aury, która przyćmiewała słońce, tak jeszcze obecne przed chwilą w miesiącach letnich, serca seniorów były rozgrzane pragnieniem odwiedzenia willi znanego przyrodnika i podróżnika, w której znajdują się zbiory etnograficzne, przyrodnicze, entomologiczne, religijne oraz ludowe rzemiosło.

To wyjątkowe miejsce zaszyte gdzieś w gąszczu domów jednorodzinnych, niczym wodospad ukryty w amazońskiej dżungli, skrywa w sobie ogromną ilość wiedzy o świecie. W posiadłości będącej muzeum można podziwiać eksponaty przywiezione z wielu wypraw naszego odkrywcy, m.in.: maski i rzeźby obrzędowe z Afryki, łuki i dmuchawki, motyle tropikalne z Ameryki Południowej, pająki, krokodyle, kajmany, skorpiony, żywą piranię w akwarium, a także kolekcję książek Arkadego Fiedlera – 32 tytuły w 23 językach. Za szybą wystawy widnieją stare wydania bestselerów np.: „Ryby śpiewają w Ukajali”, gdzie pisarz opisuje swoją wyprawę do Amazonii, czy „Kanadę pachnącą żywicą”. Jest też słynny „Dywizjon 303” upamiętniający bohaterską walkę polskich pilotów w Bitwie o Anglię. Warto podkreślić, iż pan Arkady był też reportażystą. Dzięki niemu pamięć o lotnikach pozostała w sercach i umysłach Polaków mimo, że fakt bohaterskich walk w przestworzach Wielkiej Brytanii jest często zapominany lub niewystarczająco doceniany przez zagraniczne źródła historyczne obrazujące dramat wojny. W oddzielnym budynku, na pierwszym piętrze znajduje się wystawa ukazująca działanie słynnego dywizjonu, zdjęcia pilotów, mundury, makieta lotniska, z którego startowały samoloty, a na parterze od 2003 roku zwiedzić można osobną ekspozycję pt. „Tajemniczy Świat Indian”.

 Ekspozycje wyłaniają się zwiedzającym również na zewnątrz. W ogrodzie bowiem znajdują się modele różnego rodzaju rzeźb i obiektów ważnych dla rozwoju poszczególnych cywilizacji na świecie. Chociażby Posąg Buddy, piramida Cheopsa, statek ”Santa Maria” Krzysztofa Kolumba w skali 1:1, Hawker Hurricane Mk I – brytyjski myśliwiec z II wojny światowej i wiele innych.

Stary dom rodziny Fiedlerów ukazuje się coraz to nowym pokoleniom, jako świadectwo wartościowej eksploracji świata, mieszczącej się w pragnieniu poznawczym człowieka. Spuścizna jaką pozostawił po sobie ten wybitny Polak dowodzi tezie ogromnego wpływu jednostki na całe pokolenia. Rodzina Pana Arkadego, a w szczególności synowie Marek i Arkady Radosław dzięki swoim podróżom i dbaniu o muzeum dają gwarancję, że pamięć o dokonaniach ojca pozostanie z nami długie lata.

Dzienny Dom Pomocy
Rafał Wójtowicz

 

700x450 crop 90 20221004 103408 700x450 crop 90 20221004 104827 700x450 crop 90 20221004 111047   700x450 crop 90 20221004 112207  

Logo Projektu

Projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej