Lato - stawy
Nowy Rok 2016
Dzień Pracownika Socjalnego
Wycieczka do Wrocławia
Na polanie
Nordic listopadowy
Rajd rowerowy
Podsumowanie projektu
Rajd do ZOO
Sfajki1

Pnące ukojenie

dwcho włącz . Opublikowano w Ogród

   Miesiąc upałów, które mocno nagrzały mury budynków i silnie przesuszyły powietrze dały się we znaki każdemu. Przy takiej pogodzie wszyscy szukają schronienia w parkach, przydomowych ogródkach.

Niestety, przestrzeń wokół nas, przez intensywną zabudowę, zmniejsza się, a wraz z nią robi się coraz mniej miejsca dla roślin poprawiających mikroklimat. Upalne dni, których od kilku lat mamy pod dostatkiem, stają się niezwykle dokuczliwe dla mieszkańców miast. Cierpią przede wszystkim ludzie mieszkańcy bloków,  zwłaszcza nowo wybudowanych, wokół których zieleń często projektują architekci bez wyobraźni.

   Ratunkiem dla nich może być zmiana mikroklimatu na swoim balkonie. Roślinami, które pomogą osiągnąć ten cel są pnącza. Ściany naszych  budynków w słoneczne dni bardzo szybko się nagrzewają oddając całe ciepło otoczeniu nocą, nie można więc w pobliżu wypocząć w dzień, czy zrelaksować wieczorem. Takie miejsca są idealne dla pnączy. Posadzone przy nasłonecznionych elewacjach chronią je przed nagrzewaniem się pod wpływem intensywnego promieniowania słonecznego. Już po kilku latach wytwarzają taką ilość liści, jak duże drzewo i podobnie jak ono potrafią zwiększyć wilgotność powietrza, zatrzymać znaczne ilości zanieczyszczeń i wyprodukować tlen. Nieprawdą jest, że pnącza mogą zniszczyć elewację budynku, lub zwiększyć wilgoć w pomieszczeniach. Korzenie czepne lub przylgi, w które często są one wyposażone przytwierdzają roślinę do podłoża, nie pobierają, ani nie wydzielają wody.

   Jeśli chcemy pnączy z dużą ilością pięknych kwiatów kupimy glicynię, milin czy powojnik. Jadalne owoce otrzymamy sadząc aktinidię i winorośl, a ozdobnymi, pięknie przebarwiającymi się liśćmi zachwyca winobluszcz trójklapowy i pięciolistkowy. Natomiast dużo masa liści to cecha charakterystyczna kokornaka i rdestówki. Każda z wyżej wymienionych roślin do rozwoju potrzebuje niewielkiej ilości żyznej gleby i podpory, która utrzyma ją w pionie. Jeżeli decydujemy się na pnącza w pojemnikach na balkonie powinniśmy wybrać gatunki odporne (winobluszcz pięciolistkowy) lub takie, które charakteryzują się niezbyt silnym wzrostem (powojniki). Gdy chcemy, by pnącze mocno pokryło ścianę budynku wybieramy gatunek posiadający przylgi lub korzonki umożliwiające przytwierdzanie się do elewacji. W ten sposób ścianę budynku okrywają takie gatunki jak bluszcz pospolity, winobluszcz pięciolistkowy i trójklapowy. Pojemnik, w którym chcemy umieścić pnącze winien być duży i  wykonany z drewna, które dobrze izoluje. Najlepiej, jeśli mógłby stać w cieniu, ale jeśli balkon jest słoneczny, to wystarczy zaizolować pojemnik od wewnątrz styropianem. Przed nagrzaniem podłoża dobrze chroni również warstwa kory lub białego żwiru. W ogrodzie możemy zrezygnować z ustawiania donic i pojemników, a najlepsze są pnącza podążające za podporami, jak glicynia, aktinidia, powojnik czy winorośl.

   Należy pamiętać, że przez pierwsze 2 lata po posadzeniu pnącza musimy je podlewać regularnie. Później wystarczy nawadnianie roślin tylko w czasie suchego lata. Prognozy na chłodne wakacyjne dni są coraz mniej prawdopodobne. Zanim zainstalujemy klimatyzację w naszych domach możemy spróbować polepszyć mikroklimat wokół nas znacznie mniejszym kosztem - sadząc pnącza.

KCh

Pnące1 Pnące2

 

Logo Projektu

Projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej