Lato - stawy
Nowy Rok 2016
Dzień Pracownika Socjalnego
Wycieczka do Wrocławia
Na polanie
Nordic listopadowy
Rajd rowerowy
Podsumowanie projektu
Rajd do ZOO
Sfajki1

Stromboli – latarnia Morza Śródziemnego

MT00 włącz . Opublikowano w Turystyka

   Wyspa Stromboli jest niewątpliwie największą atrakcją dla amatorów mocnych wrażeń oraz wszystkich zainteresowanych przeżyciem niezwykłych chwil. Wyspę stanowi regularny, prawie okrągły stożek wulkaniczny. Wulkan, o tej samej nazwie co wyspa jest najbardziej aktywnym wulkanem Europy. Jego wysokość 924 m n.p.m to tylko wierzchołek całego wulkanu, którego podwodna część to 2300 m p.p.m. Od niepamiętnych czasów do dnia dzisiejszego mają tu miejsce regularne erupcje wulkaniczne. Wulkan mniej więcej co 10-20 minut wyrzuca z siebie kłęby gazów, popiołów, bomby wulkaniczne oraz lapille. Z powodu swojej wzmożonej aktywności nazywany jest on od wieków latarnią Morza Śródziemnego. Wybuchowy charakter Stromboli nie odstrasza turystów – przybywają tu tłumnie wspinając się na sam jego szczyt. Nic dziwnego – to nie lada gratka zajrzeć do wnętrza aktywnego wulkanu!

   Działalność wulkanu można obserwować z półki skalnej usytuowanej ponad kraterem (ok. 150 m powyżej). Widać każdą, nawet najmniejszą erupcję. Przeżycie jest ogromne i nieporównywalne z niczym. Ze względu na żyzność gleby na stokach wulkanu usytuowane są jedne z najlepszych upraw winorośli w Europie. Wyspa Stromboli jest jedną z najczęściej odwiedzanych wysp archipelagu Wysp Liparyjskich (Wysp Eolskich).

   Około 2 km na północ od Stromboli znajduje się niewielka wysepka Strombolicchio, co oznacza Małe Stromboli. Wystająca z morza bazaltowa skała wygląda niczym zamek wyłaniający się z fal. Na początku XX wieku na szczycie Strombolicchio postawiono latarnię morską. Śmiałkowie mogą spróbować do niej dotrzeć, wyjątkowo stromymi i niebezpiecznymi schodami.

Ciekawostki

  • Na Stromboli kończy się tytułowa wyprawa opisana przez Juliusza Verne'a w powieści Podróż do wnętrza Ziemi.

  • Wody u wybrzeża Stromboli ze względu na często wpadającą do nich lawę należą do najcieplejszych w Europie. Żyją tutaj m.in. ośmiornice zwyczajne. Amatorskie nurkowanie z uwagi na duże zagrożenie jest zabronione.

  • Charakterystyką wyspy, oprócz wąskich uliczek przejezdnych tylko na elektrycznych skuterach (do wynajęcia na wyspie), jest brak nocnego oświetlenia ulic.

  • Woda pitna pochodzi z opadów zbieranych do specjalnych pojemników na dachach domów oraz z cystern umieszczonych w górach. Dowożona jest także statkami z Messyny i z Neapolu.

  • Naukowcy przypuszczają, że to właśnie Strombolicchio wraz ze Stromboli były zdradliwymi skałami, o których w Odysei wspominał Homer. Wąski przesmyk między Scyllą i Charybdą stanowił niejednokrotnie grób dla wielu okrętów.

MT

stromboli Stromboli eruzione Strombolicchio latarnia

Logo Projektu

Projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej