Przygotowywanie ozdób świątecznych w Centrum Międzypokoleniowym
Lato - stawy
Nowy Rok 2016
Dzień Pracownika Socjalnego
Wycieczka do Wrocławia
Na polanie
Nordic listopadowy
Rajd rowerowy
Podsumowanie projektu
Rajd do ZOO

Bezpieczeństwo zdrowotne seniorów w CAS - lato 2016

dwcho włącz . Opublikowano w Zdrowie i Uroda

     W związku z rozpoczynającym się sezonem letnim  seniorzy z Środowiskowego Domu Samopomocy i Klubów Młodych Duchem uczestniczyli w prelekcji nt. bezpieczeństwa zdrowotnego. Prelegentem spotkania była p. mgr Jolanta Kamińska z Apteki Przyjaznej w Swarzędzu. Temat przewodni prezentacji multimedialnej dotyczył ochrony seniorów przed promieniowaniem słonecznym.

    Jest to szczególne zagrożenie dla nas wszystkich, zwłaszcza w czasie nadchodzącej fali upałów. Na samym początku naszego randez-vous ze słońcem dowiedzieliśmy się jak działa na nas promieniowanie słoneczne. I tak  z pozytywnych rzeczy to zmniejsza ryzyko zachorowań na osteoporozę, krzywicę,, obniża ciśnienie krwi, poprawia wygląd skóry. Jednak w przypadku nadmiernego nasłonecznienia musimy pamiętać, że słońce działa na nasz organizm i nie pozostaje to bez wpływu na nas.  Promienie typu VVB  powodują poparzenia słoneczne, które najlepiej usunąć stosując preparat panthenol. W miarę upływu czasu zmniejsza się u każdego przyswajalność wit. D3, a to z kolei przyspiesza starzenie się naszej skóry. Słońce aplikowane w nadmiarze poprzez promienie VVA stymuluje wytwarzanie wolnych rodników, co w nadmiarze może prowadzić do uszkodzenia naszego DNA lub raka skóry.

    W ramach profilaktyki przed słońcem powinniśmy zatem spożywać w swojej diecie jak najwięcej produktów zawierających betakaroten takich jak: marchew, papryka czerwona, arbuz, morele ,brzoskwinia, papaja, pomidory, szpinak, brokuły, algi.

    Jeśli zauważymy niepokojące zmiany na naszej skórze bezwzględnie należy udać się do dermatologa ponieważ 90% przypadków raka skóry jest w pełni uleczalne.

     Według rekomendacji Komisji Europejskiej należy stosować się do zasad fotoprotekcji, mianowicie: należy określić fototyp naszej skóry (ciemnej lub jasnej). Pamiętajmy: co dwie godziny dosmarowywać ciało preparatami zawierającymi najlepiej filtry SPF 50 (co oznacza o ile dłużej możemy przebywać na słońcu – 50x+). Na koniec usłyszeliśmy cenne porady nt. kąpieli słonecznych w trakcie najbliższego Lata 2016r.

  1. Dostosuj ekspozycje ciała na słońcu do typu skóry
  2. Unikaj bardzo długo opalania
  3. Unikaj spacerów w godzinach 11-16.00
  4. Stosuj samoopalacze
  5. Wypijaj min. 3l wody w czasie upałów.

     Spotkania te wiele wnoszą nowego dla naszych seniorów dla, których bezpieczeństwo  i zdrowie są wartościami najwyższymi. Zapraszamy do Centrum Aktywności Seniora na kolejne spotkania edukacyjne.

Małgorzata Pawlik - CAS

bezpieczeństwo 1 bezpieczeństwo 2 bezpieczeństwo 3

Logo Projektu

Projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej