Relaks w Ciechocinku
Ciechocinek leży na Kujawach, uzdrowisko zamieszkuje ponad 10 tys. mieszkańców, zatrudnionych głównie w sanatoriach i zakładach przyrodoleczniczych. Jedną z atrakcji Ciechocinka jest piękna i bogata szata roślinna. Są cztery parki: Zdrojowy, Tężniowy, Zdrowia i Sosnowy. W Parku Zdrojowym znajduje się muszla koncertowa, korty tenisowe, kawiarnie wśród zieleni i fontanny. Występuje tu ponad 90 gatunków drzew i krzewów.
Ciechocinek słynie także z dywanów kwiatowych oraz zegara, którego tarczę stanowi kompozycja kwiatów. Są tu również największe w Europie tężnie, ustawione w kształcie podkowy. Wysokość tężni wynosi 15,8 m, a długość ogółem 1741 m. W centrum Ciechocinka usytuowana jest fontanna „Grzybek” zaprojektowana w 1926 roku przez Jerzego Raczyńskiego. W swojej historii przeszła kilka poważnych rekonstrukcji i remontów. Pełni ona nie tylko funkcję ozdoby słynnego uzdrowiska, ale także funkcję leczniczą. Jest naturalnym inhalatorium, gdzie odpoczywający kuracjusze wdychają bogate w cząsteczki jodu powietrze. Wykonana w kształcie grzyba jest obudową źródła nr 11, czyli głębokiego na 414 metrów odwiertu solanki. Właśnie stąd solanka pompowana jest na ciechocińskie tężnie, gdzie zasolenie dochodzi do 17%. Stąd idzie dalej do warzelni. Podczas warzenia, oprócz soli otrzymuje się także ciechociński szlam i ług posiadające właściwości lecznicze. Najcenniejszym środkiem leczniczym Ciechocinka jest solanka cieplicza zawierająca sól, chlorek wapnia, magnez, siarczan wapnia i dwutlenek żelaza. Leczy się tutaj głównie schorzenia reumatoidalne, zapalenie stawów, choroby zwyrodnieniowe stawów, choroby niedokrwienne serca, przewlekłe nieżyty dróg oddechowych i inne.
Do Ciechocinka często przyjeżdżają znani aktorzy, piosenkarze i zespoły kabaretowe. Kuracjusze mogą uczestniczyć w koncertach, oglądać spektakle. Obejrzałam zabawne przedstawienie pt. „Podobno Marian”. Korzystnym zmianom podlega także miasto, w którym powstają coraz ładniejsze obiekty wypoczynkowe i sportowe.
Barbara Babska