Lato - stawy
Nowy Rok 2016
Dzień Pracownika Socjalnego
Wycieczka do Wrocławia
Na polanie
Nordic listopadowy
Rajd rowerowy
Podsumowanie projektu
Rajd do ZOO
Sfajki1

NTM – to żaden wstyd

MT00 włącz . Opublikowano w Zdrowie i Uroda

   Problem nietrzymania moczu (NTM) dotyka w Polsce głównie kobiet. Wstydliwość, która towarzyszy temu tematowi powoduje, że wiemy o nim stosunkowo niewiele. Tymczasem możemy łatwo sprawić, aby nas ominął. Przyczyny NTM są różne – może to być poród, wady wrodzone, niedobory hormonalne związane z przekwitaniem, radioterapia. Kobiety wykonujące ciężką pracę fizyczną mogą jeszcze przed menopauzą borykać się z problemem nietrzymania moczu. Impulsem wywołującym niepohamowany skurcz może być zmiana temperatury otoczenia, stres czy choćby szum wody. Aby nie dopuścić do pojawienia się tego schorzenia, warto włączyć do diety kilka składników. A jeśli już borykamy się ze zbyt częstym siusianiem, możemy ułatwić sobie życie, stosując się do prostych wskazówek dotyczących higieny intymnej.

Przydatne suplementy i płukanki

   Odpowiednia dieta i suplementacja mogą zapobiec problemowi nietrzymania moczu. Pozytywne działanie na układ moczowy wykazuje żurawina, która działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo, regulując pracę pęcherza. Najlepsze efekty da spożywana w czystej postaci. Napar z pokrzywy wspomaga wydalnicze funkcje nerek, a witamina C odpowiada za wzmacnianie ścian naczyń krwionośnych i polepsza pracę mięśni. Z kolei soja zawiera fitoestrogeny – naturalne związki pochodzenia roślinnego, które uelastyczniają mięśnie zwieracza pęcherza. Warto też sięgnąć po wyciąg z pestek dyni, stymulujący mięśnie, które kontrolują oddawanie moczu. Bardzo pozytywny wpływ na florę bakteryjną okolic intymnych mają mieszanki ziołowe i preparaty do higieny intymnej na bazie ziół. Polecane są dla kobiet z NTM, bo nie podrażniają, mają działanie przeciwzapalne i regeneracyjne. Najlepsze działania wykazują: rumianek – ma działanie przeciwzapalne, dezodoryzujące, przeciwbakteryjne, przyspiesza gojenie się ran, kora dębu – działa ściągająco, przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie, hamuje mikrokrwawienia, liść szałwii – zwalcza infekcje i zakażenia, działa antyseptycznie i grzybobójczo. Gotowe mieszanki lub pojedyncze zioła łatwo znaleźć w sklepach ziołowych i w aptekach.

Zadbaj o higienę intymną

   Przy NTM bardzo istotna jest higiena. Dłuższy kontakt skóry z moczem powoduje podrażnienia i zaczerwienienia, dlatego jeśli tylko masz możliwość, staraj się po każdym incydencie przemyć okolice intymne albo chociaż użyć specjalnych nawilżanych chusteczek oraz, jeśli nie zastosowałaś urologicznej wkładki, oczywiście zmienić bieliznę. Nie należy jednak przesadzać ze zbyt częstym myciem – środki oczyszczające, nawet te delikatne, używane w nadmiarze mogą spowodować zniszczenie flory bakteryjnej, a w rezultacie infekcje. Aby zachować codzienny komfort i nie rezygnować z ulubionych aktywności, zaleca się stosowanie wkładek absorpcyjnych. Nie tylko pochłaniają one mocz, ale też uniemożliwiają skórze kontakt z nim i redukują nieprzyjemny zapach. Korzystanie z nich jest dyskretne, umożliwia normalne funkcjonowanie, przez co zdecydowanie poprawia samopoczucie. Niektóre kobiety z NTM stosują zwykłe wkładki higieniczne lub podpaski, niestety nie rozwiązują one problemu, gdyż nie są przystosowane do tego rodzaju wydzieliny. Nietrzymanie moczu ma zasadniczy wpływ na jakość życia osób dotkniętych tym problemem. Osoby te często wycofują się z życia towarzyskiego, ograniczają aktywność fizyczną. Zupełnie niepotrzebnie, ponieważ problem ten łatwo opanować.

Bądź przygotowana do walki z NTM

   Noś w torebce wkładkę urologiczną – jeśli niekontrolowany wyciek moczu zdarza Ci się sporadycznie, nie musisz nosić wkładki cały czas. Aby czuć się przygotowaną na każdą ewentualność, schowaj do torebki jedną lub dwie sztuki na wszelki wypadek. Unikniesz wtedy przykrej niespodzianki i skrępowania. Nie wstydź się problemu – nie chodzi o rozpowiadanie o swojej przypadłości, problem NTM to wymiar społeczny i pewnie któraś z Twoich koleżanek także się z nim boryka, rozmowa na ten temat może być pomocna. Nie decyduj sama – poszukaj w pobliskiej aptece najlepszego dla Ciebie produktu na rozwiązanie problemu. Zapytaj o najlepiej dobrany komplet potrzebnych Ci składników.

MT

NTM-3 NTM-1 NTM-2 NTM-4

 

Logo Projektu

Projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej